Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Love at First Insight

2021-11-18 Love at First Insight

Lekka rakieta nośna Electron wyniosła z antypodów dwa satelity konstelacji BlackSky.


Rakieta Electron przed misją "Love at First Insight" (grafika: Rocket Lab)

Start odbył się 18 listopada 2021 roku. Start, podobnie jak wszystkie poprzednie, miał miejsce z prywatnego kosmodromu Mahia w Nowej Zelandii. Tradycyjnie transmitowany był na żywo.


Transmisja ze startu

Electron to mająca 18 metrów wysokości i 12,5 ton masy lekka rakieta nośna opracowana przez prywatną nowozelandzko-amerykańską firmę Rocket Lab.


Profil misji (grafika: Rocket Lab)

Rakieta wyniosła na niską orbitę okołoziemską (LEO) dwa satelity obserwacyjne BlackSky.


Załadunek satelitów do ładowni rakiety (grafika: Rocket Lab)

Satelity oznaczone jako BlackSky 10 i BlackSky 11 to obiekty o masie 60 kg. Dostarczać one mają obrazowania powierzchni Ziemi z orbity o wysokości 430 km. To drugi start rakiety z tymi satelitami. Pierwszy, który odbył się w maju 2021 roku, nie udał się.

Satelity te wchodzić mają w skład konstelacji BlackSky, w którą kilkaset mln dolarów zainwestowały fundusze inwestycyjne oraz firmy Thales Alenia Space, Intelsat czy też Telespazio.

Pozyskane z nich zdjęcia satelitarne o rozdzielczości 1 m zasilać mają platformę analityczną Spectra AI firmy BlackSky, która bazuje na sztucznej inteligencji. Pozwala ona na automatyczną obserwację i wykrywanie zmian na zdjęciach satelitarnych. Dzięki temu z obrazowań satelitarnych rejestrować może ona miliony wydarzeń na całym świecie łącząc je z innymi informacjami jak wiadomości, media społecznościowe czy Internet Rzeczy.


Platforma Spectra AI wykorzystywana do śledzenia terenów amerykańskich instalacji wojskowych podczas pandemii koronawirusa (grafika: BlackSky)

Zautomatyzowanie procesu wykrywania zmian minimalizuje potrzebę analizy obrazowania przez człowieka i czasochłonnej eksploatacji zdjęć satelitarnych. Użytkownik systemu otrzymuje powiadomienia o wykrytych zmianach w zdefiniowanym przez siebie zakresie.

Dzięki tak połączonym informacjom Spectra AI daje świadomość sytuacyjną szczególnie decydentom - zarówno cywilnym jak i wojskowym.

Był to piąty start rakiety Electron w 2021 roku, oraz 22. start od rozpoczęcie jej użytkowania w 2017 roku. Całkowita liczba satelitów wystrzelonych przez Rocket Lab wynosi już 107 sztuk.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: