Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Longjiang 2 rozbił się o Księżyc

2019-07-31 Longjiang 2 rozbił się o Księżyc

Krążący wokół Księżyca chiński satelita Longjiang 2 (Smocza Rzeka 2) zakończył swój żywot rozbijając się o niego.


Longjiang 2 (grafika: Harbin Institute of Technology)

O ile Longjiang 1 nie udało się wejść na orbitę księżycową to Longjiang 2 odniósł sukces. Zgodnie z planem wszedł na orbitę Księżyca 25 maja 2018 roku.

Longjiang 2 wraz z bliźniaczym satelitą wyniesiony został wraz z chińską sondą komunikacyjną Queqiao, która służyła jako stacja przekaźnikowa podczas chińskiego lądowania na niewidocznej stronie Księżyca podczas misji Chang'e 4.

Zadaniem obu mikrosatelitów, ważących 47 kg każdy, było obserwowanie Wszechświata przy bardzo niskich częstotliwościach (1-30 MegaHertz) odpowiadających długościom fali 300-10 metrów. Część instrumentów badawczych na obu obiektach zostało opracowane przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN).

Orbita Księżyca daje doskonałe warunki dla obserwacji na falach radiowych, szczególnie po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Lokalizacja taka jest wówczas wolna od zakłóceń radiowych generowanych przez ludzi na Ziemi.

Longjiang 2 krążył wokół Księżyca przez 437 dni. Jego silnie wydłużona orbita eliptyczna była obniżana. 31 lipca 2019 roku Longjiang 2 w końcu uderzył o Księżyc.


Księżyc i Ziemia sfotografowany przez Longjiang 2

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: