Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Wystartowała chińska sonda na niewidoczną stronę Księżyca 2018-12-07 Wystartowała chińska sonda na niewidoczną stronę KsiężycaChang'e 4 to chiński lądownik i łazik książycowy.Rakieta nośna z sondą Chang'e 4 wystartowała 7 grudnia 2018 roku o 19:15 czasu polskiego z kosmodromu Xichang. Sonda odłączyła się od rakiety i znajduje się już na transferowej orbicie księżycowej. Lądownik z łazikiem wylądować mają na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca około Nowego Roku 2018/19.
Chińczycy niestety nie prowadzili relacji na żywo z całego startu.
Sonda kosmiczna ma masę 3 780 kg, z czego 1 200 kg przypada na lądownik, zaś na łazik 140 kg. Lądownik posiada:
Łazik misji Chang'e 4 bazuje na łaziku Yutu z wcześniejszej misji Chang'e 3 - pierwszego chińskiego lądowania na Księżycu. Wyposażony jest on w urządzenia do badania gruntu księżycowego oraz pomiaru promieniowania ze Słońca lub innych regionów. Ma także panoramiczne kamery, które przekazywać mają transmisję wideo z powierzchni Księżyca w czasie rzeczywistym. Komunikacja między lądownikiem i łazikiem a Ziemią odbywać się będzie przez satelitę telekomunikacyjnego Queqiao. Od czerwca 2018 roku krąży on wokół drugiego punktu libracyjnego (L2) układu Ziemia-Księżyc. Bez tego specjalnie wysłanego wcześniej satelity, ze względu na miejsce lądowania na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca, bezpośrednia komunikacja z Ziemią byłaby niemożliwa.
Sygnał odbierany będzie przez ogromne anteny chińskiego systemu komunikacji w głębokim kosmosie (deep space) oraz statek śledzący Yuan Wang 7 (220 m długości, 40 m wysokości).
Jako miejsce lądowania wybrano Krater von Karmana w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Krater ten znajduje się w Basenie Bieguna Południowego. Jest to najstarszy i największy basen uderzeniowy na Księżycu.
Jest to jeden z największych najstarszych kraterów (powstał około 3,9 miliarda lat temu) w Układzie Słonecznym o średnicy 2,5 tys. km. Podobnie jak w przypadku całego bezzałogowego programu księżycowego Chin Chang'e nazwa misji pochodzi od imienia chińskiej bogini Księżyca. Chang'e 5 oraz Chang'e 6, czyli kolejne chińskie misja na Księżyc, dostarczyć mają na Ziemię pobrane z Księżyca próbki jego powierzchni. Ostatnia takie automatyczne pobranie próbek Księżyca miało miejsce w 1976 roku w ramach radzieckiej misji Łuna 24. Wsparcie
|