Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > LightSail 2 - stworzony do kosmicznej żeglugi

2019-06-12 LightSail 2 - stworzony do kosmicznej żeglugi

Podczas 3 startu największej obecnie rakiety Falcon Heavy w kosmos poleci niezwykły satelita do żeglugi orbitalnej.


Mimo małych rozmiarów LightSail 2 będzie miał znaczną wartość naukową (grafika: Planetary Society)

LightSail 2 to sztuczny satelita w miniaturowym standardzie CubeSat zaopatrzony w rozkładany żagiel słoneczny.


LightSail 2 z rozłożonym żaglem słonecznym (grafika: Planetary Society)

Na orbicie Ziemi przetestuje on kontrolowaną żeglugę słoneczną. Dzięki umiejętnej kontroli orientacji żagla w stosunku do Słońca podnieść ma on swoją orbitę na wyższą.

"Po latach pracy naszego zespołu przygotowującego i testującego LightSail 2, jesteśmy bardzo podekscytowani, móc zobaczyć go wyruszającego w podróż." - powiedział Bruce Betts, szef projektu z Planetary Society.

LightSail 2 stanowić będzie ładunek dodatkowy na pokładzie rakiety nośnej Falcon Heavy, podczas trzeciego startu zaplanowanego na 25 czerwca 2019 roku.

LightSail 2 uwolniony zostanie na wysokości 720 km nad Ziemią. Żagiel z mylaru i panele słoneczne zostaną rozłożone po 1 tygodniu, po sprawdzeniu systemów satelity.

LightSail 2 podnosić będzie swoją orbitę wykonując po 2 obroty żaglem o 90 stopni podczas każdego przebiegu wokół Ziemi. Gdy satelita będzie się poruszać w kierunku Słońca obracać obróci on żagiel do niego swoją krawędzią, aby uniknąć popychania go przez fotony słoneczne. Kiedy oddalać się będzie od Słońca, obróci żagiel prostopadle do padającego światła słonecznego. Da mu to ciąg, które stopniowo podnosić będzie orbitę.


Przewidywany podwyższanie orbity (grafika: Planetary Society)

LightSail 2 zaopatrzony został w zestaw małych odbłyśników. Odbijając promień lasera z Ziemi pozwolą precyzyjnie zmierzyć zmieniającą się orbitę satelity.


Odbłyśniki (grafika: Planetary Society)

Orbitalna "żegluga" kontrolowana będzie przez zespół Cal Poly San Luis Obispo z Kalifornii.

LightSail 2, podobnie jak poprzednik LightSail 1, to projekt prowadzony przez Planetary Society - międzynarodową organizację non-profit zajmującą się eksploracją kosmosu.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: