Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > KRAKsat

KRAKsat

KRAKsat to polski satelita badawczy.

KRAKsat to pierwszy satelita, który do sterowania swoją orientacją na orbicie wykorzystuje ferrofluid, czyli ciecz magnetyczną.


Satelita KRAKsat wyposażony został w ferrofluidowe koło zamachowe (grafika: KRAKsat)

Budowa


Satelita został zbudowany przez zespół studentów Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) z Krakowa przy wsparciu instytucji i firm zewnętrznych (grafika: KRAKsat)

Światowid to satelita typu CubeSat. Jego wymiary wynoszą 10x10x10 cm - to tzw. 1U. Masa to 1,3 kg.

KRAKsat to pierwszy satelita, który do sterowania swoją orientacją na orbicie wykorzystuje ferrofluid, czyli ciecz magnetyczną. Ferrofluidy uzyskiwane są przez utworzenie zawiesiny mikroskopijnych cząsteczek substancji ferromagnetycznej w cieczy nośnej. Taki "ciekły magnes" wprowadzany ma być w ruch wirowy w polu magnetycznym 8 elektromagnesów satelity powodując zmianę prędkości obrotowej satelity w przeciwnym kierunku. Może to być nowy sposób na stabilizację satelitów i precyzyjne sterowanie nimi na orbicie.


Budowa satelity KRAKsat (grafika: KRAKsat)

Lot

KRAKsat wysłany został już w kosmos przez rakietę nośną Antares na pokładzie towarowego statku kosmicznego Cygnus. Start dobył się 17 kwietnia 2019 roku z kosmodromu Wallops w amerykańskim stanie Wirginia.

Satelita zostanie uwolniony z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie trafił wraz z zaopatrzeniem dla załogi stacji kosmicznej. Zatem jego orbita będzie podobna do tej stacji i wynosiła ok. 375 km. Wykorzystuje się do tego zamontowaną na stacji wyrzutnię P-POD.

Oprócz wypróbowania ferruidowego koła zamachowego dodatkowo satelita wykona pomiarów temperatury, pola magnetycznego, natężenia światła na orbicie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: