Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Kosmiczne znalezisko w sadzie

2018-10-20 Kosmiczne znalezisko w sadzie

Pewien Amerykanin w swoim sadzie znalazł ciekawy, metalowy przedmiot.


Tajemnicze znalezisko (grafika: ABC)

Przedmiot znaleziony został w Hanford (Kalifornia) w USA. Początkowo nie było wiadomo, czym jest tajemniczy obiekt.

Zawiadomieni lokalni policjanci udali się z przedmiotem do Vandenberg, gdzie jest kosmodrom i baza 30. Skrzydła Kosmicznego. Tam zidentyfikowano fragment jako zbiornik z satelity telekomunikacyjnego należącego do Iridium.

Iridium to konstelacja satelitów telekomunikacyjnych. Powstała pierwotnie jako globalny system telefonii satelitarnej, za sprawą firmy Motorola. Jej zbudowanie kosztowało 5 mld dolarów.

Pracownik Iridium dokładniej określił pochodzenie zbiornika. Stanowił on część satelity telekomunikacyjnego Iridium 70. Jego start nastąpił 17 maja 1998 roku z kosmodromu Vandenberg. Na orbitę wyniosła go rakieta nośna Delta II 7920-10C. Satelita ten wchodził w skład pierwszej, najstarszej części konstelacji satelitów Iridium wysyłanych od 1993 do 1998 roku, kiedy to system zaczął działać .


Pierwsza generacja satelitów Iridium (grafika: Wikipedia)

Zbiornik przeznaczony był na hydrazynę, paliwo wykorzystywane dla zmiany satelity na orbicie.


Wizja systemu telefonii satelitarnej Motorola z 1992 roku

Satelita ten, jak i jego rodzeństwo niezbyt się napracował za swojego życia. Z planowanych 2 mln abonentów sieci telefonii satelitarnej Iridium udało się pozyskać zaledwie 55 tys. klientów. W 2000 roku firma musiała ogłosić upadłość.

Zbiornik ten jest pierwszym elementem odzyskanym z satelity Iridium. Ostatecznie został przekazany firmie Iridium, która po bankructwie wznowiła działalność i działa do dziś wysyłając kolejne satelity na orbitę (najmłodszym satelitą Iridium na orbicie jest z numerem 166).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: