Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Iridium

Iridium

Iridium to globalny system telefonii satelitarnej.

Iridium składa się z konstelacji 66 aktywnych satelitów telekomunikacyjnych pozwalających na transfer głosu (telefonia satelitarna) lub danych. Satelity te krążąc wokół Ziemi po 6 orbitach zapewniają możliwość rozmów telefonicznych przez telefony satelitarne, które mają rozmiary i wagę typowej komórki GSM.

Historia

Pomysł sieci Iridium zrodził się w 1985 roku w firmie Motorola. Do 1988 rok opracowano koncept, zaś w 1991 powołano spółkę. Sieć ruszyła 1 listopada 1998 roku. Jej zbudowanie kosztowało 5 mld dolarów.

Drogie rozmowy telefoniczne (początkowo kosztowały 8 dolarów amerykańskich za minutę), drogie odpowiednie telefony satelitarne do komunikacji spowodowały, że sieci Iridium udało się pozyskać zaledwie 55 tys. klientów z 2 mln planowanych. Z tego powodu w 2000 roku firma musiała ogłosić upadłość. Rok później po przejęciu firmy sieć ponownie zaczęła działalność. W 2005 roku ceny połączeń znacznie spadły do poziomu 0,9-1,5 dolara za minutę.

W styczniu 2010 roku firma miała 342 tys. klientów. W grudniu 2014 roku było to 739 tys. klientów. Telefonia satelitarna dostępna jest w ofercie na kartę lub w abonamencie.

Głównymi klientami satelitów Iridium jest amerykańskie wojsko, linie lotnicze, armatorzy żeglugowi, naukowcy, firmy wydobywcze i podróżnicy.

Iridium oferuje dostęp do Internetu dla statków. Usługa jest nazwana Iridium OpenPort i umożliwia transfer danych z prędkością 128 kbit/s.

Ciekawostki

Numery w sieci telefonii satelitarnej Iridium rozpoczynają się od numerów +8816 i +8817.

Z Ziemi można zobaczyć satelity Iridium, nawet w dzień. Podczas przelotu światło słoneczne odbijające się w antenach satelitów tworzy widoczny na niebie silny błysk. Jest to tzw. flara Iridium i widoczna jest kilka sekund.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: