Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Jedenasty start rakiety Electron

2020-01-31 Jedenasty start rakiety Electron

Pierwszy w 2020 roku rakiety nośnej Electron z satelitą szpiegowskim na pokładzie i jednocześnie kolejny krok do odzysku pierwszego stopnia.


Lekka rakieta nośna Electron przed swoim jedenastym lotem (grafika: Rocket Labs)

Start rakiety Electron z nowozelandzkiego kosmodromu Mahia miał miejsce w piątek 31 stycznia 2020 roku. Start był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Najważniejsze etapy startu z transmisji:

  • 15:32 Start
  • 18:17 Koniec pracy napędu stopnia pierwszego (MECO), rozdzielenie stopni
  • 18:58 Odrzucenie owiewki
  • 21:24 Zmiana pozycji stopnia pierwszego (zmiana osi)
  • 21:56 Uwolnienie baterii i jej odrzucenie
  • 22:23 Pierwszy stopień zaczyna zmieniać orientację
  • 24:33 Koniec pracy napędu stopnia drugiego (SECO)

Ładunek główny rakiety stanowił satelita szpiegowski NROL-151 wyniesiony dla amerykańskiego Narodowego Biura Rozpoznania (National Reconnaissance Office, w skrócie NRO). Nie jest znana budowa oraz dokładne przeznaczenie satelity.


Integracja satelity z rakietą (grafika: Rocket Labs)

Było to pierwsze wyniesienie dla tego rządowego klienta. Start został kupiony przez NRO w ramach nowego programu Rapid Acquisition of a Small Rocket (RASR) zakupu miejsc dla małych satelitów na prywatnych rakietach nośnych.

Firma Rocket Lab prowadzi prace nad odzyskiwaniem pierwszego stopnia swoich rakiet. Pierwszy stopień, a szczególnie jego silniki rakietowe, to najdroższy element każdej rakiety nośnej. Dlatego też odzysk pierwszego stopnia i możliwość jego ponownego wykorzystania stanowi klucz do obniżenia kosztów wynoszenia ładunków w kosmos oraz zwiększenia częstotliwości startów.

Prace nad programem odzysku pierwszego stopnia w Rocket Lab rozpoczęły się pod koniec 2018 roku, czyli już w roku ropoczęcia lotów w kosmos przez rakietę Electron.

Plan obejmuje 2 fazy. W pierwszej fazie Rocket Lab będzie próbował odzyskać cały pierwszy stopień Electrona po jego wodowaniu w ocenie, aby go następnie odnowić. W drugiej fazie booster Electrona zostanie przechwycony w powietrzu przez śmigłowiec.


Planowany pełny proces odzysku

Dlatego też podczas opisywanej misji pierwszy stopień rakiety wyposażono w małe silniczki rakietowe służące do kontroli jego orientacji w przestrzeni podczas spadku przez atmosferę.

Misja ta, podobnie jak poprzednie otrzymała własną nazwę od Rocket Lab "Birds Of A Feather". Był to pierwszy start Electrona w 2020 roku i jednocześnie jedenasty w historii tej rakiety.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: