Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Śmigłowiec złapie pierwszy stopień rakiety Rocket Lab

2019-08-06 Śmigłowiec złapie pierwszy stopień rakiety Rocket Lab

Po wystrzeleniu firma Rocket Lab zamierza łapać pierwsze stopnie swoich rakiet nośnych... śmigłowcem. W powietrzu.


Pierwszy stopień rakiety Electron firmy Rocket Lab po odrzuceniu i podczas powrotu w gęstą atmosferę (grafika: Rocket Lab)

Pierwszy stopień, a szczególnie jego silniki rakietowe, to najdroższy element każdej rakiety nośnej. Dlatego też odzysk pierwszego stopnia i możliwość jego ponownego wykorzystania stanowi klucz do obniżenia kosztów wynoszenia ładunków w kosmos oraz zwiększenia częstotliwości startów.

Amerykańsko-nowozelandzka firma Rocket Lab, nowy podmiot na rynku wynoszenia, podeszła inaczej do problemu niż np. SpaceX, której pierwsze stopnie widowiskowo lądują pionowo na "słupie ognia".

Rocket Lab zamierza bowiem... łapać stopień śmigłowcem. W powietrzu.


Śmigłowiec wyposażony będzie w specjalny hak łapiący linki spadochronu (grafika: Rocekt Lab)

"Od pierwszego dnia misją Rocket Lab było zapewnienie częstego oraz niezawodnego dostępu do orbity małym satelitom. Rakieta Electron zapewnieniła to wynosząc satelity na orbitę prawie co miesiąc, startujemy zatem teraz z programem odzysku w celu zwiększenia częstotliwości wynoszenia." - powiedział Peter Beck, prezes Rocket Lab.

Prace nad programem odzysku pierwszego stopnia w Rocket Lab rozpoczęły się pod koniec 2018 roku, czyli już w roku ropoczęcia lotów w kosmos przez rakietę Electron.


Rakieta Electron (grafika: Rocket Lab)

Plan obejmuje 2 fazy. W pierwszej fazie Rocket Lab będzie próbował odzyskać cały pierwszy stopień Electrona po jego wodowaniu w ocenie, aby go następnie odnowić. W najlepszym przypadku będzie to miało miejsce jeszcze w 2019 roku, po 10 starcie (obecnie odbyło się 8).

W drugiej fazie booster Electrona zostanie przechwycony w powietrzu przez śmigłowiec.

Firma rozpoczęła już montaż aparatury pomiarowej, które dostarcza krytycznych danych do planowanego odzysku pierwszego stopnia. Urządzenia takie zostały zamontowane podczas ostatniego startu, misji Make It Rain z 29 czerwca 2019 roku. Kolejna rakieta, której start jest zaplanowany na sierpień, także będzie wyposażona w takie oprzyrządowanie.


Pełny proces odzysku

"Ponowny odzysk stopnia jest złożonym wyzwaniem, ponieważ nie ma zbyt dużego marginesu masy, który można by przeznaczyć na systemy odzysku." - dodał Peter Beck.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: