Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Izraelska sonda Beresheet leci na Księżyc

2019-02-21 Izraelska sonda Beresheet leci na Księżyc

Relacja ze startu rakiety nośnej SpaceX z lądownikiem księżycowym Beresheet. Izrael chce zostać 4 krajem, który osiągnie Księżyc.

Start rakiety nośnej Falcon 9 odbędzie się ze stanowiska startowego Space Launch Complex 40 (SLC-40) na Przylądku Canaveral na Florydzie w USA. Zaplanowany jest na 22 lutego 2019 roku, godz. 02:45 czasu polskiego.

Rakieta nośna wyniesie w kosmos 3 ładunki. Pierwszy z nich to izraelski lądownik księżycowy Beresheet.


Prezentacja lądownika

Nazwa Beresheet oznacza stworzenie lub początek. Sonda waży 585 kilogramów. Zbudowana została przez organizację SpaceIL, założoną w 2010 roku przez 3 młodych inżynierów. Chcieli oni wziąć udział w ambitnym międzynarodowym konkursie Google Lunar XPRIZE na amatorski lądownik księżycowy. Mimo, że nikomu się nie udało wygrać konkursu i został on w marcu 2018 roku odwołany, to zespół SpaceIL kontynuował dalsze prace na swoim lądownikiem. Co ciekawe w większości pieniędze na projekt pochodzą od prywatnych darczyńców.

Beresheet wylądować ma na Morzu Jasności w czwartek 11 kwietnia 2019 roku.

Jeśli misja się uda to Izrael zostanie 4 krajem, który osiągnie Księżyc i na nim łagodnie wyląduje. Do tej pory udało się to tylko Rosji, USA i Chinom.

Drugim ładunkiem rakiety jest satelita telekomunikacyjny Nusantara Satu, oznaczony także jao PSN VI. Ten ważący 4,1 tony satelita zostanie wyniesiony wpierw na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO), skąd trafi następnie na orbitę geostacjonarną (GEO). Z pozycji 146°E będzie obsługiwał on region południowo-wschodniej Azji.

Trzecim, ostatnim ładunkiem jest mikrosatelita wojskowy Air Force Research Laboratory (AFRL) S5.

Transmisję można oglądać na żywo na naszym portalu - na podstronie kosmonautyka.pl/na-zywo lub w oknie poniżej.


Transmisja ze startu

Planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 na znajdującej się na Atlantyku autonomicznej barce Of Course I Still Love You (OCISLY).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: