Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Indie powtórzą próbę lądowania na Księżycu

2020-01-07 Indie powtórzą próbę lądowania na Księżycu

Indyjska agencja kosmiczna ISRO poinformowała, że powtórzy próbę lądowania na Księżycu.

We wrześniu 2019 roku miała miejsce indyjska próba lądowania na Księżycu w ramach misji Chandrayaan 2. Niestety zakończyła się ona niepowodzeniem.


Miejsce rozbicia się indyjskiej misi wykonane przez amerykańskiego księżycowego satelitę Lunar Reconnaissance Orbiter (grafika: NASA)

Podczas fazy schodzenia na Księżyc indyjski lądownik z łazikiem zwolnił bardziej niż się spodziewano i rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu.


Powiększenie (grafika: NASA)

W odróżnieniu od Chandrayaana 2, który zawierał orbiter (sztucznego satelitę) i lądownik z łazikiem, misja Chandrayaan 3 zawierać będzie tylko lądownik oraz łazik.


Wizualizacja łazika zjeźdzającego z lądownika na powierzchnię Księżyca (grafika: ISRO)

Hindusi bowiem uznali, że nie ma potrzeby posiadania nowego orbitera krążącego wokół Księżyca. Orbiter Chandrayaan 2 ma się dobrze i krąży wokół Srebrnego Globu.

Pozwoli to także obniżyć koszty misji. O ile Chandrayaan 2 kosztował 9,7 mld rupii, to Chandrayaan 3 ma kosztować 6,15 mld rupii (86 mln dolarów/325 mln zł). Podane kwoty obejmują koszt wyniesienia rakietą nośną GSLV oraz kompletną sondę.

Jako, że budowa nowego lądownika oraz łazika potrwać ma kilkanaście miesięcy to ponowna próba lądowania na Księżycu odbyć się ma w 2020 lub 2021 roku.

Do tej pory miękkie lądowanie na Księżycu udało się tylko 3 krajom: Rosji, USA i Chinom (oczywiście bezzałogowo, bowiem jedynymi ludźmi na Księżycu pozostają Amerykanie). Nie jest to łatwe zadanie. Przykładowo Rosjanom, którzy jako pierwsi łagodnie lądowali sondą na Księżycu, po 11 nieudanych próbach udało się dopiero za 12 razem (Łuna 9).


Szef indyjskiej agencji kosmicznej zapowiada ponowną próbę lądowania na Księżycu

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: