Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Hyperbola 1

Hyperbola 1

Hyperbola 1 to lekka chińska rakieta nośna. To także pierwsza prywatna chińska rakieta orbitalna.

Hyperbola 1 zdolna jest wynosić ładunek o masie do 300 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Powstanie

Rakieta zbudowana została przez prywatną chińską firmę Beijing Star Glory Space Technology, która reklamuje się skrótowo pod marką iSpace.

Budowa

Hyperbola 1 to rakieta czterostopniowa. Pierwsze trzy stopnie są na paliwo stałe, czwarty na paliwo płynne. Rakieta ma średnicę 1,4 m i wysokość 20 m.


Budowa rakiety nośnej Hyperbola 1 (grafika: iSpace)

Starty rakiety odbywają się z mobilnej platformy.

Loty

W kwietniu 2018 roku jednostopniowa wersja rakiety Hyperbola 1S w locie suborbitalnym wzniosła się na wysokość 108 km. Jest to 8 km ponad linią Karmana - umowną granicę kosmosu.

Kolejny lot, we wrześniu 2018 roku, Hyperbola 1Z w locie suborbitalnym także przekroczyła linię Karmana.


Start Hyperbola 1Z

Pierwszy orbitalny start rakiety Hyperbola 1 odbył się 25 lipca 2019 roku z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi w Chinach.

Na pokładzie rakiety był m.in. CAS-7B. Jest to miniaturowy satelita radioamatorski typu CubeSat. Zbudowany on został przez Chinese Amateur Satellite Group (CAMSAT) we współpracy z Beijing Institute of Technology (BIT). Ma masę 3 kg i zaopatrzony jest w nadmuchiwany balon z folii o średnicy 50 cm. Zapewnić on ma stabilizację satelity na orbicie w szczątkowej atmosferze na wysokości 300 km. Satelita ma był aktywny kilka tygodni.


CAS-7B podczas testów próżniowych (grafika: iSpace)

Dzięki temu lotowi iSpace została pierwszą prywatną chińską firmą, która osiągnęła orbitę. Poprzednie próby konkurentów nie udały się. Zarówno próba firmy LandSpace w 2018 rok jak i OneSpace w marcu 2019 roku nie powiodły się.

Drugi orbitalny start rakiety Hyperbola 1 odbył się 1 lutego 2021 roku. Podobnie jak poprzednim razem rakieta startowała z kosmodromu Jiuquan. Po opuszczeniu stanowiska startowego rakieta i około momentu największego oporu aerodynamicznego Max Q w przedniej części rakiety pojawił się dym. Rakieta rozpadła się kilka sekund później. Jej odłamki spadły na rozpościerającą się wokół pustynię Gobi.

Przyszłość


Dotychczasowa i planowana rodzina rakiet (grafika: iSpace)

Kolejną rakietą firmy ma być większa Hyperbola 2, która przy długości 38 m i masie 90 t zdolna będzie wynosić na niską orbitę okołoziemską (LEO) ładunek o masie 1,5 t. Jej pierwszy lot przewidywany jest na 2021 rok. Będzie to rakieta na paliwo płynne stanowiące ciekły metan (LNG) i ciekły tlen (LOX).

W przyszłości firma opracować chce także załogowy suborbitalny rakietoplan do turystyki kosmicznej.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: