Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Hyperbola 1

Hyperbola 1

Hyperbola 1 to lekka chińska rakieta nośna. To także pierwsza prywatna chińska rakieta orbitalna.

Hyperbola 1 jest w stanie wynieść ładunek o masie do 300 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Powstanie

Rakieta zbudowała prywatna chińska firma kosmiczna Beijing Star Glory Space Technology, która reklamuje się skrótowo pod marką i-Space.

Budowa

Hyperbola 1 to rakieta czterostopniowa na paliwo stałe. Rakieta ma średnicę 1,4 m i wysokość 20,8 m. Waży 31 ton.


Budowa rakiety nośnej Hyperbola 1 (grafika: iSpace)

Starty rakiety odbywają się z mobilnej platformy.

Loty

W kwietniu 2018 roku jednostopniowa wersja rakiety Hyperbola 1S w locie suborbitalnym wzniosła się na wysokość 108 km. Jest to 8 km ponad linią Karmana - umowną granicę kosmosu.

Kolejny lot, we wrześniu 2018 roku, Hyperbola 1Z w locie suborbitalnym także przekroczyła linię Karmana.


Start Hyperbola 1Z

Pierwszy orbitalny start rakiety Hyperbola 1 odbył się 25 lipca 2019 roku z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi w Chinach.

Na pokładzie rakiety był m.in. CAS-7B. Jest to miniaturowy satelita radioamatorski typu CubeSat. Zbudowany on został przez Chinese Amateur Satellite Group (CAMSAT) we współpracy z Beijing Institute of Technology (BIT). Ma masę 3 kg i zaopatrzony jest w nadmuchiwany balon z folii o średnicy 50 cm. Zapewnić on ma stabilizację satelity na orbicie w szczątkowej atmosferze na wysokości 300 km. Satelita był aktywny kilka tygodni.


CAS-7B podczas testów próżniowych (grafika: iSpace)

Dzięki temu lotowi iSpace została pierwszą prywatną chińską firmą, która osiągnęła orbitę. Poprzednie próby konkurentów nie udały się. Zarówno próba firmy LandSpace w 2018 rok jak i OneSpace w marcu 2019 roku nie powiodły się.

Drugi orbitalny start rakiety Hyperbola 1 odbył się 1 lutego 2021 roku. Podobnie jak poprzednim razem rakieta startowała z kosmodromu Jiuquan. Po opuszczeniu stanowiska startowego rakieta i około momentu największego oporu aerodynamicznego Max Q w przedniej części rakiety pojawił się dym. Rakieta rozpadła się kilka sekund później. Jej odłamki spadły na rozpościerającą się wokół pustynię Gobi.

Także kolejne dwa starty orbitalne w 2021 i 2022 roku nie udały się.

Kolejny lot w kwietniu 2023 roku udał się.

Koszt startu wynosi około 5 mln dolarów.

Przyszłość


Dotychczasowa i planowana rodzina rakiet (grafika: iSpace)

Kolejną rakietą firmy ma być większa Hyperbola 2, która przy długości 38 m i masie 90 t zdolna będzie wynosić na niską orbitę okołoziemską (LEO) ładunek o masie 1,5 t. Jej pierwszy lot przewidywany jest na 2023 rok. Będzie to rakieta na paliwo płynne stanowiące ciekły metan (LNG) i ciekły tlen (LOX).

W przyszłości firma opracować chce także załogowy suborbitalny rakietoplan do turystyki kosmicznej.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: