Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > GISAT-1

2021-08-12 GISAT-1

Próba wyniesienia indyjskiego geostacjonarnego satelity obserwacyjnego GISAT-1 (EOS-3) nie powiodła się.


52-metrowa indyjska rakieta nośna GSLV z satelitą GISAT-1 przed startem (grafika: ISRO)

Start był planowany pierwotnie na kwiecień lub maj 2021 roku, ale został przełożony z powodów technicznych oraz drugiej fali pandemii wirusa COVID-19 w Indiach. Start odbył się 12 sierpnia 2021 roku z kosmodromu Sriharikota. Start transmitowany był na żywo.


Transmisja ze startu

"Praca pierwszego i drugiego stopnia była normalna. Jednak z powodu anomalii technicznej nie nastąpił zapłon górnego stopnia kriogenicznego. Misja nie mogła zostać zrealizowana zgodnie z założeniami." - przeczytać można w komunikacie indyjskiej agencji kosmicznej ISRO.

2,2 tonowy satelita umieszczony miał zostać na orbicie geostacjonarnej (GEO) na pozycji 85,5° E. Dostarczać miał zdjęcia satelitarne o rozdzielczości 50 metrów w niemal rzeczywistym czasie.

Podczas tego startu po raz pierwszy użyta została nowa owiewka ładunku użytecznego. Ma ona kształt 4-metrowego ostrołukowego pocisku. Dzięki niej rakieta ma być bardziej aerodynamiczna.


Satelita GISAT-1 wraz z owiewką (grafika: ISRO)

Taka sama owiewka zostanie prawdopodobnie wykorzystana do lotów tej rakiety w kosmos z załogowym statkiem kosmicznym Gaganyaan, który ma on 3,5 m średnicy i 3,6 m wysokości. Jego pierwszy lot, jeszcze bezzałogowy, planowany jest na lato 2022 roku. Pierwszy zaś załogowy planowany jest na 2023 rok.

Był to czternasty lot rakiety nośnej GSLV, która używana jest przez Indie od 20 lat.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: