Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Eu:CROPIS

2018-10-26 Eu:CROPIS

Eu:CROPIS to biosatelita do uprawy pomidorów na orbicie.


Wizualizacja biosatelity Eu:CROPIS na orbicie (grafika: DLR)

Eu:CROPIS to kosmiczna szklarnia z nasionami pomidorów na pokładzie. Wprawdzie wcześniej na stacjach kosmicznych wielokrotnie uprawiano rośliny udowadniając, że mogą one rosnąć bez grawitacji to nowością jest jednak to, że satelita będzie emulował grawitację Księżyca i Marsa. Jest to ważna kwestia w przyszłych, planowanych załogowych misjach na Księżyc i Marsa.


Budowa biosatelity (grafika: DLR)

Eu:CROPIS waży 230 kg i ma 1 m długości. Już na orbicie będzie się obracać odpowiednio wytwarzając przez pierwsze 6 miesięcy grawitację Księżyca, a następnie 6 miesięcy symulować będzie grawitację Marsa.


Rosnący pomidor (grafika: DLR)

"Symulujemy i testujemy szklarnie, które mogą stać na Księżycu lub Marsie wewnątrz habitatu i dostarczać świeżą żywność dla załogi, wykorzystując zamknięty system do przekształcania odpadów w obornik w kontrolowany sposób." - powiedział dr med. Jens Hauslage z DLR, który prowadzi misję naukowo.

Do rotacji i wytwarzania sztucznej grawitacji używana będzie ciekawa technika. Obiekt korzystać będzie bowiem z pola magnetycznego Ziemi, od którego "odpychać" się będzie za pomocą cewki elektromagnetycznej.

16 kamer i czujników na pokładzie biosatelity monitorować będzie przez całą dobę to, w jaki sposób rośliny rozwijają się w tych ekstremalnych warunkach.

Wzrost umożliwią kluczowi pomocnicy. Zestaw mikroorganizmów zadba o to, aby sztuczny mocz przetworzyć na pełnowartościowy nawóz dla pomidorów. Dlaczego mocz? Naukowcy mają nadzieję, że on i pot pomogą w uprawie. Przed nadmiarem amoniaku zamknięty system zabezpieczy jednokomórkowa Euglena, a także dostarczy tlen.

Światło zapewnią lampy LED. Stymulować one będą rytm dnia i nocy dla nasion pomidora oraz mikroorganizmów. Zbiornik ciśnieniowy zapewni atmosferę ziemską.


Ostatnie naziemne testy (grafika: DLR)

Biosatelita został już wysłany z Niemiec do USA. Na orbitę wokół Ziemi trafić ma 19 listopada 2018 roku na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9 wystrzelonej z kosmodromu Vandenberg w USA.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: