Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Eu:CROPIS 2018-10-26 Eu:CROPISEu:CROPIS to niemiecki do uprawy pomidorów na orbicie.
Eu:CROPIS to kosmiczna szklarnia z nasionami pomidorów na pokładzie. Wprawdzie wcześniej na stacjach kosmicznych wielokrotnie uprawiano rośliny udowadniając, że mogą one rosnąć bez grawitacji to nowością było jednak to, że satelita miał emulował grawitację Księżyca i Marsa. Jest to ważna kwestia w przyszłych, planowanych załogowych misjach na Księżyc i Marsa.
Eu:CROPIS waży 230 kg i ma 1 m długości. Zbiornik ciśnieniowy zapewnić miał atmosferę ziemską.
"Symulujemy i testujemy szklarnie, które mogą stać na Księżycu lub Marsie wewnątrz habitatu i dostarczać świeżą żywność dla załogi, wykorzystując zamknięty system do przekształcania odpadów w obornik w kontrolowany sposób." - powiedział dr med. Jens Hauslage z DLR, który prowadzi misję naukowo. Po umieszczeniu na orbicie satelita obracał się odpowiednio wytwarzając grawitację Księżyca (0,16 g; 20 obrotów za minutę), a następnie symulował grawitację Marsa (0,38 g; 30 obrotów za minutę).Do rotacji i wytwarzania sztucznej grawitacji używana jest ciekawa technika. Satelita korzysta bowiem z pola magnetycznego Ziemi, od którego "odpycha" się za pomocą cewki elektromagnetycznej. Niestety z powodu błędu oprogramowania eksperyment nie mógł wystartować. 16 kamer i czujników na pokładzie biosatelity monitorować miało przez całą dobę to, w jaki sposób rośliny rozwijają się w tych ekstremalnych warunkach. We wzroście rośli pomóc mieli mikroskopijni pomocnicy. Zestaw mikroorganizmów zadbać miał o to, aby sztuczny mocz przetworzyć na pełnowartościowy nawóz dla pomidorów. Dlaczego mocz? Naukowcy mają nadzieję, że on i pot pomogą w uprawie. Przed nadmiarem amoniaku zamknięty system zabezpieczać miała jednokomórkowa Euglena. Także ona miała dostarczyć tlen. Światło zapewniać miały lampy LED. Stymulować one miały rytm dnia i nocy dla nasion pomidora oraz mikroorganizmów.
Biosatelita trafił na orbitę wokół Ziemi 3 grudnia 2018 roku na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9 wystrzelonej wraz z innymi satelitami z kosmodromu Vandenberg w USA. Wsparcie
|