Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > ESA testowała w wodzie pojazd powrotny

2014-06-25 ESA testowała w wodzie pojazd powrotny

U wybrzeży Toskanii Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) testowała odzyskiwanie bezzałogowego statku powrotnego IXV po procedurze wodowania.


(grafika: ESA)

W ramach prób dwutonowy pojazd Intermediate eXperimental Vehicle spuszczano z dźwigu statku Nos Baran do wody. Jest to właściwie model statku, który po próbach zostanie przetransportowany do centrum technicznego ESA w Holandii i służyć ma jako ekspozycja.

Lot zasadniczy statku Intermediate eXperimental Vehicle (IXV) planowany jest na listopad 2014 roku. Wyniesiony na pokładzie nowej rakiety nośnej Vega bezzałogowy statek będzie testować technologie i systemy dla przyszłych europejskich autonomicznych pojazdów powrotnych. Wodowanie odbyć się ma na Oceanie Spokojnym, gdzie czekać będzie ponownie statek Nos Aries. Wyruszy on w połowie lata. Opuści Włochy przepływając Morze Śródziemne i Atlantyk. W Panamie wejdą na niego specjaliści i wyruszą dalej w miesięczną podróż przez Kanał Panamski i Pacyfik.


(grafika: ESA)

W locie powrotnym z orbity na ziemię statek IXV wykorzysta swój kadłub do wytworzenia siły nośnej. Lot kontrolowany będzie wyłącznie przez aerodynamicznych klapy i stery strumieniowe. Wnętrze statku będzie wypełnione nowymi urządzeniami do gromadzenia informacji pod kątem aerodynamiki, aerotermodynamiki, materiałów, konstrukcji, naprowadzania, nawigacji, sterowania i awioniki. W sumie zainstalowanych zostanie 300 czujników.


(grafika: ESA)

Po wodowaniu i odnalezieniu unoszącego się na wodzie statku wpierw wyruszą do nich nurkowie na łodziach motorowych. Wysłane roboty sprawdzą statek pod kątem pozostałości oparów paliw. Jeśli wszystko będzie w porządku dźwig statku ostrożnie podniesie pojazd IXV na pokład.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: