Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > ESA podpisała kolejną umowę na ExoMars

2013-06-17 ESA podpisała kolejną umowę na ExoMars

Podczas salonu aeronautycznego i kosmonautycznego w Paryżu Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała umowę z Thales Alenia Space w sprawie budowy marsjańskiej sondy kosmicznej ExoMars.

Tym samym misja ExoMars wejść może w finalną fazę.

ExoMars jest podwójną misją do planety Mars prowadzoną przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i rosyjską Roscosmos. Pierwotnie partnerem Europejczyków mieli być Amerykanie z NASA, którzy zrezygnowali. Zamiast nich rakiet nośnych Proton dostarczą Rosjanie. Dwie sondy wystartować mają kolejno w 2016 i w 2018 roku. Dane pozyskane podczas jej przebiegu mają dać odpowiedź, czy na Marsie istniało kiedykolwiek życie.

W 2016 roku wyniesiona zostanie sonda kosmiczna składająca się z marsjańskiego orbitera (sztucznego satelity) Trace Gas Orbiter (TGO) oraz demonstratora lądownika EDM (Entry, Descent and Landing Demonstrator Module). Za budowę tych części odpowiedzialna jest właśnie europejska firma Thales Alenia Space.


Trace Gas Orbiter (grafika: ESA)

W 2018 roku wysłany ma być lądownik z łazikiem zdolnym do przemieszczania się po powierzchni Marsa. Krążący już wokół planety TGO z wcześniejszego startu stanowić będzie stację przekaźnikową w komunikacji między łazikiem i Ziemią.

Misja ExoMars ma utorować drogę do przyszłej misji (po roku 2020) podczas której pobrane mają być próbki mariańskiego gruntu, które wysłane zostaną na Ziemię.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: