Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Dziewiczy start rakiety Długi Marsz 8 2020-12-21 Dziewiczy start rakiety Długi Marsz 8Nowa chińska rakieta Chang Zheng 8 (pol. Długi Marsz 8) stanowi konkurencję dla SpaceX. Ma być także częściowo odzyskiwana.
Nowa rakieta nośna ma 50 metrów wysokości, 3,35 metra średnicy. Przy masie startowej 356 ton ma być w stanie wynieść ładunek o masie 8,4 tony na niską orbitę okołoziemską (LEO).
Pierwszy start rakiety odbył się 22 grudnia 2020 roku z kosmodromu Wenchag. To nowy chiński port kosmiczny zlokalizowany na wyspie Hainan. Dzięki temu oraz kierunkowi startu na Morze Południowochińskie mieszkańcy regionu mogli być spokojni o swoje bezpieczeństwo.
Start był transmitowany na żywo, co nie jest regułą dla chińskich startów. Zarówno centralny rdzeń rakiety, jak obie umieszczone po bokach rakiety wspomagające, napędzane są przez kerozynę (RP-1) oraz ciekły tlen (LOX). Moduł główny ma 2 silniki rakietowe YF-100, każda z rakiet wspomagających po 1 silniku YF-100. Centralny rdzeń rakiety i 2 rakiety wspomagające przymocowane są do siebie na stałe, a zatem oddzielają się razem. Drugi stopień nowej rakiety napędzany jest przez ciekły wodór (LH2) i ciekły tlen (LOX). Podczas pierwszego lot wyniesionych zostanie kilka satelitów. Umieszczone one zostaną na orbicie heliosynchronicznej (SSO). Za 5 lat planuje się, że cały pierwszy człon z rakietami wspomagającymi będzie mógł być odzyskiwany, podobnie jak to się dzieje w przypadku pierwszego stopnia Falcona 9 firmy SpaceX. Człon lądować ma "na słupie ognia" na platformie umieszczonej na oceanie.
Długi Marsz 8 zastąpić ma rakiety nośne Długi Marsz 2 oraz 3. Wsparcie
|