Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Deorbitacja chińskiej stacji kosmicznej Tiangong 2

2019-07-19 Deorbitacja chińskiej stacji kosmicznej Tiangong 2

Chiny zdeorbitowały swoją drugą załogową stację kosmiczną. Jej szczątki wpadły do Pacyfiku.


U góry stacja kosmiczna Tiangong 2 z zadokowanym u dołu stakiem kosmicznym Shenzhou 11 (grafika: Chinese Academy of Sciences)

Deorbitacja Tiangong 2 w przeciwieństwie do swojego pprzednika była planowana. Już we wrześniu 2018 roku Chiny ogłosiły lipcowy termin deorbitacji w 2019 roku. Nastąpiła ona 19 lipca 2019 roku po 15:00 czasu polskiego nad Pacyfikiem.


Nagranie z dorobitacji

Stacja kosmiczna Tiangong 2 umieszczona została na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) 15 września 2016 roku. Wyniesiona została przez rakietę nośną Długi Marsz 2F (Chang Zheng 2F).

Tiangong 2 (z chińskiego Niebiański Pałac 1) stanowiła pierwotnie zapasowy egzemplarz pierwszej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong 1 (ta została zdeorbitowana w 2018 roku). Zbliżona była zatem do swojego poprzednika kształtem jak oraz rozmiarami. Jej masa startowa wynosiła 8,6 t, średnica 3,3 m, zaś długość 10,4 m.

Podczas jej żywota do stacji kosmicznej Tiangong 2 zadokowały 2 statki kosmiczne.

Był to Shenzhou 11 z dwoma tajkonautami na pokładzie. Przebywali oni na pokładzie stacji przez 30 dni jako, że stacja miała ulepszone systemy pokładowe utrzymywania życia.


Tajkonauci na pokładzie stacji

Drugim statkiem kosmicznym był Tianzhou 1. Ten nowy bezzałogowy statek dostawczy przybił do stacji w 2017 roku. Dokował on do stacji 3 razy. Jednym z głównych jego testów było przepompowanie paliwa do stacji kosmicznej. Jest to ważne ze względu na okresowe podwyższanie orbity stacji.

Chiny pracują nad dużą, wielomodułowową stacji kosmicznej (program Tiangong), która wyniesiona ma być w latach 20. XXI wieku. Tiangong 2 stanowił drugi i ostatni krok Chin do jej budowy.

Po deorbitacji jedyną załogową stacją kosmiczną w kosmosie pozostaje Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: