Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > DART

DART

DART - amerykańska sonda kosmiczna mająca uderzyć w planetoidę w celu zmiany jej kursu.


NASA podkreśla, że DART będzie pierwszą misją ochrony planetarnej (grafika: NASA)

Sonda DART (skrót od ang. Double Asteroid Redirection Test; Test Przekierowania Podwójnej Asteroidy) wystrzelona została 24 listopada 2021 roku na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9. Start transmitowany był na żywo.


Transmisja ze startu

Sonda skierowana została na system dwóch planetoid (65803) Didymos, gdzie uderzy jedną z nich.

W ten sposób sonda przetestuje jedną z proponowanych technik obrony planetarnej - ochrony Ziemi przed planetoidami. 500 kg sonda to bowiem impaktor, który nie posiada żadnego ładunku naukowego poza czujnikiem Słońca, szperaczem gwiazd oraz kamerą o 20 cm aperturze. Dzięki nim możliwa będzie autonomiczna nawigacja i uderzenie w środek mniejszej asteroidy.

(65803) Didymos to układ dwóch krążących wokół siebie asteroid (w odległości 1 km). Większa asteroida ma około 780 metrów średnicy, mniejsza asteroida ma rozmiar około 160 metrów. Jest to rozmiar asteroid, które mogą stanowić najbardziej prawdopodobne zagrożenie dla Ziemi.

Docelowa asteroida dla sony DART nie stanowi zagrożenia dla Ziemi, ale misja ma udowodnić, że sonda kosmiczna może autonomicznie nawigować do docelowej asteroidy i uderzyć w nią.


Sonda kosmiczna DART podczas budowy - testy zakłóceń elektromagnetycznych (grafika: NASA)

Główną strukturę sondy stanowi skrzynia o wymiarach około 1,2 x 1,3 x 1,3 m, z której wystają inne elementy, co daje wymiary 1,8 x 1,9 x 2,6 m.

Soda i jej silnik jonowy zasilane będą przez 2 baterie słoneczne, z których każda po całkowitym rozłożeniu ma długość 8,5 m.

Uderzenie sondy w asteroidę planowane jest na 27 września 2022 roku o godz. 01:14 czasu polskiego. Uderzy ona z prędkością 6,6 km/s. Mimo, że spowoduje ono niewielką zmianę prędkości asteroidy rzędu 0,4 mm/s, to długookresowo doprowadzi to do sporej zmiany toru układu asteroid. W przypadku realnej misji obrony planetarnej umożliwiłby to bezpieczne ominięcie Ziemi.


Wizualizacja uderzenia

Uderzenie zarejestrowane zostanie przez LICIACube (Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids). To miniaturowa sonda w formacie CanSat, zbudowana przez włoską agencję kosmiczną Agenzia Spaziale Italiana (ASI), która zabierze się wraz z sondą DART. LICIACube nagra uderzenie DART-a, chmury wyrzuconej materii oraz potencjalnie krater uderzeniowy na powierzchni asteroidy.

Uderzenie obserwowane będzie także z ziemskich teleskopów optycznych i radarów. Pozwoli to zmierzyć zmianę orbity.

Zmiana prędkości i przesunięcie orbity zmierzone zostaną także kilka lat później także na miejscu, przez europejską sondę kosmiczną Hera. Przeprowadzi ona szczegółowy rekonesans i ocenę asteroid. Planowany start sondy Hera to 2024 rok, dotarcie do planetoid to 2027 rok - zatem 5 lat po uderzeniu.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: