Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > CubeCab chce wynosić satelity spod skrzydeł starych myśliwców

2016-09-03 CubeCab chce wynosić satelity spod skrzydeł starych myśliwców

Mała amerykańska firma CubeCab planuje umieszczać na orbicie zminiaturyzowane satelity typu CubeSat wykorzystując małe rakiety nośne wynoszone na pokładzie samolotu odrzutowego.

CubeCab chce wykorzystywać wycofane w 2004 roku ze służby stare wojskowe myśliwce. Chodzi o samoloty odrzutowe Lockheed F-104 należące do firmy Starfighters. Samoloty F-104 tej firmy, zdolne do lotów z prędkością ponad 2 Machów, operują z lotniska na przylądku Canaveral.

Były myśliwiec Lockheed F-104 należący do firmy Starfighters z podskrzydłowym ładunkiem badawczym NASA
Były myśliwiec Lockheed F-104 należący do firmy Starfighters z podskrzydłowym ładunkiem badawczym NASA (grafika: Starfighters)

Mała rakieta nośna Cab-3A podwieszona ma być na pylonie podskrzydłowym myśliwca, na którym kiedyś podczepiane były bomby. Po wzniesieniu się samolotu na wysokość 18 km rakieta ma być uwalniana. Po zapłonie zdolna ma być do wynoszenia na orbitę satelitów CubeSat o wielkości trzech jednostek 3U, czyli rozmiarach 10 x 10 x 30 cm i wadze około 3 kg.

Wizualizacja podskrzydłowej rakiety Cab-3A do wynoszenia miniaturowych satelitów
Wizualizacja podskrzydłowej rakiety Cab-3A do wynoszenia miniaturowych satelitów (grafika: CubeCab)

Aby obniżyć koszty wynoszenia przy budowie rakiety wykorzystywane mają być wydruki 3D oraz gotowe, dostępne na rynku rozwiązania z półki (tzw. Commercial Off The Shelf, w skrócie COTS).

"Naszym zamiarem jest bardzo krótki czas między zamówieniem i wyniesieniem. Celem jest 30 dni od zamówienia do wystrzelenia. Większość firm wynoszących robi to w 2-3 lata od zamówienia." - powiedział Dustin Still, szef operacyjny CubeCab.

Firma ocenia, że koszt wyniesienia satelitów CubeSat jej rozwiązaniem będzie kosztowała 250 000 dolarów.

Koncepcja wynoszenia mikrosatelitów na orbitę okołoziemską małą rakietą nośną odpalaną spod skrzydła wysoko lecącego samolotu nie jest nowa. Już w końcu lat 50. XX wieku pracowała nad nią amerykańska marynarka wojenna US Navy w ramach Projektu Pilot.

Obecnie w USA w ramach rządowego finansowania także DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) finansuje prace nad podobnym rozwiązaniem. Program Airborne Launch Assist Space Access (ALASA) przewiduje wynoszenie satelitów za pomocą myśliwców F-15.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: