Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > CSG-2

2022-01-31 CSG-2

Amerykańska rakieta nośna Falcon 9 wyniosła włoskiego satelitę radarowego CSG-2.


Rakieta nośna Falcon 9 przed startem z misją CSG-2 (grafika: SpaceX)

CSG-2 to drugi satelita obserwacyjny drugiej generacji satelitów COSMO-SkyMed Second Generation (CSG).


Wizualizacja satelity obserwacyjnego CSG-2 (grafika: ASI)

Cztery satelity pierwszej generacji zostały wyniesione zostały w latach 2007-2010. Pierwszy satelita drugiej generacji wyniesiony został 18 grudnia 2020 roku.

Wszystkie satelity COSMO-SkyMed wyposażone są w radar z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar, w skrócie SAR). Umożliwia on, w przeciwieństwie do tradycyjnych optycznych satelitów, wykonywanie obrazowania Ziemi niezależnie od warunków pogodowych (oświetlenia i zachmurzenia).


Obrazowanie radarowe Luwru w Paryżu (grafika: ASI)

Wyniesiony teraz satelita CSG-2 podobnie jak reszta satelitów COSMO-SkyMed jest podwójnego użytku: cywilnego i wojskowego. Ten 2,2 tonowy satelita zbudowany został dla włoskiej agencji kosmicznej (wł. Agenzia Spaziale Italiana; w skrócie ASI) i włoskiego ministerstwa obrony przez Thales Alenia Space. To firma joint venture koncernów Thales oraz Leonardo.

Oko jego radaru pracuje w trybach:

  • spotlight - skupienie się na obszarze kilku kilometrów kwadratowych i obserwacja go z rozdzielczością do metra,
  • stripmap - obserwacja ciągłego pas powierzchni Ziemi,
  • scanSAR - obserwacja obszaru 200 km z każdej strony.


Wykonane jednocześnie ujęcia Rzym i Altamury w wysokiej submetrycznej rozdzielczości z pierwszego satelity drugiej generacji CSG-1 (grafika: ASI)

Start satelity CSG-2 odbył się 31 stycznia 2022 roku. Wyniosła go amerykańska rakieta nośna Falcon 9 startująca z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Start transmitowany był na żywo.


Transmisja ze startu

Jako, że satelita umieszczony został na orbicie heliosynchronicznej (zwanej także polarną) o inklinacji 97,87° rakieta startowała na południowy-wschód, po czym skręciła na południe, lecąc wzdłuż wybrzeża Florydy.


Trajektoria lotu (grafika: @Raul74Cz, Twitter)

Przewidywany czas życia satelity to 10 lat.

SpaceX początkowo planował wystrzelić satelitę w czwartek (27 stycznia), ale zła pogoda zmusiła firmę do wstrzymania się przez trzy dni z rzędu. Potem, gdy pogoda się poprawiła w niedzielę (30 stycznia) start trzeba było przerwać, bo statek wycieczkowy wpłynął do "strefy zakazu" koło przylądka Canaveral.

Pierwszy, najdroższy stopień rakiety został ponownie odzyskany (był on już dwukrotnie wykorzystywany). Tym razem zamiast na oceanicznej barce wylądował on na platformie Landing Zone 1 (LZ-1) kosmodromu Canaveral.

Pierwotnie satelita miał zostać wystrzelony na pokładzie nowej europejskiej rakiety Vega C, ale jej wejście do służby opóźnia się.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: