Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Czternasty lot testowy suborbitalnej rakiety New Shepard

2021-01-14 Czternasty lot testowy suborbitalnej rakiety New Shepard

W Teksasie odbył czternasty lot testowy suborbitalnej rakiety New Shepard firmy Blue Origin, należącej do założyciela Amazona.


Start rakiety New Shepard (grafika: Blue Origin)

Rakieta New Shepard to konstrukcja głównie do suborbitalnej turystyki kosmicznej. Na jej pokładzie kosmiczni turyści wynoszeni będą na próg kosmosu (rakieta jest zbyt mała i słaba, aby weszła na orbitę okołoziemską).

Podczas obecnej misji oznaczonej NS-14 na szczycie rakiety umieszczono kapsułę załogi wyposażoną w ulepszenia dla nadchodzących lotów już z załogą - m.in. powielone systemy.

Podczas obecnego startu rakieta w locie suborbitalnym osiągnęła wysokość niemal 107 km. To niemal 7 km powyżej 100 km - tzw. linii Karmana będącej umowną granicą przestrzeni kosmicznej.

Obecny start rakiety, podobnie jak poprzednie, odbył się ze stanowiska testowego firmy leżącego na północ od Van Horn w Teksasie, około 160 kilometrów na wschód od El Paso.

Zarówno rakieta New Shepard jak i odłączana kapsuła zostały odzyskane. Stopień rakietowy wylądował pionowo na "słupie ognia" jak Falcon 9 firmy SpaceX, zaś kapsuła opadała na spadochronach.

Po bezzałogowych lotach testowych, które trwają rozpocząć się mają loty załogowe.


Transmisja z lotu

Na pokładzie było 6 siedzeń. Jedno z nich zajmował manekin firmowy Skywalker.

New Shepard to mniejsza rakieta firmy Blue Origin należącej do Jeffa Bezosa, założyciela Amazona. Równolegle powstaje duża, orbitalna rakieta nośna New Glenn.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: