Kosmonautyka.pl |
||
Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Pierwszy sztuczny satelita Bhutanu 2018-08-10 Pierwszy sztuczny satelita BhutanuBHUTAN-1 to pierwszy sztuczny satelita Bhutanu.
Pierwszy satelita Bhutanu został wyniesiony w kosmos 29 czerwca 2018 roku na pokładzie rakiety nośnej Falcon 9 firmy SpaceX. Został on zabrany wraz z zaopatrzeniem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Następnie ze stacji został uwolniony na orbitę 10 sierpnia 2018 roku. BHUTAN-1 to zminiaturyzowany satelita typu CubeSat. Czyli jest to mały sześcian o bokach 10 cm i masie około 1 kg. Mimo niewielkich rozmiarów satelita został zaopatrzony w kilka systemów pokładowych:
"Kosmos zawsze kojarzył się z bogatymi i rozwiniętymi krajami, był dalekim marzeniem. Ale z naszym pierwszym satelitą na orbicie, udowodnimy, że żadne marzenie nie jest zbyt duże dla nikogo." - powiedział Cheki Dorji, współtwórca satelity
Bhutan to małe królestwo w Himalajach, wciśnięte między Chiny oraz Indie. Ma wielkość porównywalną ze Szwajcarią. Ludność Bhutanu liczy zalewie 800 tys. osób, tyle co np. Kraków. Bhutan należy do państw o najniższym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego. Malutka gospodarka bazuje na feudalnym jeszcze rolnictwie, leśnictwie i hydroenergetyce.
Nad satelitą pracowało zaledwie 4 inżynierów z Bhutanu: Yeshey Choden, Kiran Kumar Pradhan, Pooja Lepcha i Cheki Dorji. Koszt całego projektu to 280 tys. dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje to kwotę niecałe 1 mln zł. Dla porównania jest to koło 1/10 rocznego budżetu Polskiej Agencji Kosmicznej (2016), która jak do tej pory nie wysłała w kosmos żadnego własnego satelity. Wsparcie
|