Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Antipodean Adventure

2022-08-04 Antipodean Adventure

Odbył się drugi bliźniaczy start rakiety nośnej Electron dla amerykańskiego wywiadu.


Rakiety nośne Electron (grafika: Rocket Lab)

Amerykańsko-nowozelandzka firma Rocket Lab planowała pierwotnie, że w ramach dwóch kolejnych startów w ciągu zaledwie 10 dni od siebie wyniesie dwa satelity dla amerykańskiej agencji wywiadowczej National Reconnaissance Office (NRO).

Pierwszy start nazwany "Wise One Looks Ahead" (oznaczenie wojskowe NROL-162) odbył się planowano z platformy A kosmodromu Mahia w dniu 13 lipca 2022 roku.

Drugi start nazwany "Antipodean Adventure" i noszący oznaczenie wojskowe NROL-199, opóźnił się jednak. Tuż przed startem, planowanym na 23 lipca 2022 roku, musiano wprowadzić zmiany w oprogramowaniu wynoszonego ładunku. Także start 2 sierpnia 2022 roku się nie odbył. Został przełożony z powodu silnych wiatrów. Za trzecim razem się jednak udało i 4 sierpnia 2022 roku rakieta wystartowała.


Transmisja ze startu

Misje NROL-162 i NROL-199 wyniosły ładunki zaprojektowane, zbudowane i obsługiwane przez NRO we współpracy z australijskim Departamentem Obrony w ramach szerokiego zakresu wspólnych działań satelitarnych z Australią. Satelity dostarczać będą informacji agencjom rządowym i decydentom monitorującym kwestie międzynarodowe.


Owiewka rakiety nośnej Electron z logo misji (grafika: Rocket Lab)

Te dwie bliźniacze misje są demonstracją szybkiego wystrzelenia w ramach kontraktu Rapid Acquisition of a Small Rocket (RASR) zawartego z NRO na wystrzelenie małych satelitów poprzez komercyjne rakiety. To także trzecia i czwarta misją zlecona Rocket Lab przez NRO w ramach tego kontraktu. NROL-151 (RASR-1) został z powodzeniem wysłany w kosmos w dedykowanym starcie Electron na początku 2020 roku, a następnie RASR-2 podczas innego startu Electrona w czerwcu 2020 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: