Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Wise One Looks Ahead

2022-07-13 Wise One Looks Ahead

Pierwszy z dwóch kolejnych startów rakiety nośnej Electron dla amerykańskiego wywiadu.


Rakiety nośne Electron (grafika: Rocket Lab)

Amerykańsko-nowozelandzka firma Rocket Lab wyniesie dwa satelity dla amerykańskiej agencji wywiadowczej National Reconnaissance Office (NRO) w ciągu zaledwie 10 dni od siebie.

Pierwszy start nazwany "Wise One Looks Ahead" (oznaczenie wojskowe NROL-162) wystartuje z platformy A kosmodromu Mahia 13 lipca 2022 roku o godz. 08:10 czasu polskiego. Start transmitowany będzie na żywo.

Drugi start nazwany "Antipodean Adventure (NROL-199)" wystartuje z platformy B dziesięć dni później.

Misje NROL-162 i NROL-199 wyniosą ładunki zaprojektowane, zbudowane i obsługiwane przez NRO we współpracy z australijskim Departamentem Obrony w ramach szerokiego zakresu wspólnych działań satelitarnych z Australią. Satelity dostarczać będą informacji agencjom rządowym i decydentom monitorującym kwestie międzynarodowe.

Te dwie bliźniacze misje będą demonstracją szybkiego wystrzelenia w ramach kontraktu Rapid Acquisition of a Small Rocket (RASR) zawartego z NRO na wystrzelenie małych satelitów poprzez komercyjne rakiety. To także trzecia i czwarta misją zlecona Rocket Lab przez NRO w ramach tego kontraktu. NROL-151 (RASR-1) został z powodzeniem wysłany w kosmos w dedykowanym starcie Electron na początku 2020 roku, a następnie RASR-2 podczas innego startu Electrona w czerwcu 2020 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: