Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Aktualna pogoda na Marsie

2019-02-23 Aktualna pogoda na Marsie

NASA udostępniło stronę internetową na której prezentowana jest pogoda panująca na powierzchni Marsa.

Dane pochodzą z lądownika InSight, który wylądował na Marsie w listopadzie 2018 roku. Znajduje się on na wulkanicznej równinie Elysium Planitia, w pobliżu równika Marsa.

InSight, obok podstawowych narzędzi do badania wnętrza Marsa, zaopatrzony został także w czujniki do sprawdzania warunków atmosferycznych. To z nich pochodzą dane wpierw radiowo przesyłane na Ziemie, a potem publikowane online.

Mierzona jest temperatura powietrza marsjańskiego, prędkość wiatru i ciśnienie atmosferyczne.

Mierniki temperatury i wiatru, w skrócie TWINS (Temperature and Winds for InSight), umieszczone zostały na obu końcach platformy lądownika. Wywodzą się one z łazika Curiosity. Miernik ciśnienia atmosferycznego położony jest zaś centranie i jest w stanie wychwytywać nawet nieznaczne zmiany ciśnienia w rzadkiej atmosferze Marsa. Informacje o pogodzie czujniki lądownika rejestrują co sekundę.


Instrumenty badawcze lądownika InSight (grafika: NASA)

Mars jest zimniejszy od naszej planety. Temperatury spadają tam poniżej -90 stopni Celsjusza. Na Czerwonej Planecie jest także znacznie niższe ciśnienie niż na Ziemi.

Stacja pogodowa lądownika pozwala po raz pierwszy na tak dokładną rejestrację zmiany sezonowych. Pozyskane dane uzupełniają te pozyskiwane z łazika Curiosity i aktywnych orbiterów krążących na orbicie Marsa.

Dane o pogodzie mają być przesyłane na Ziemię jeszcze przez najbliższe 2 lata.

Dane prezentowane są na stronie:

Możliwe jest także pobranie fragmentu kodu HTML, który po wstawieniu na własną witrynę prezentować będzie aktualizowane automatycznie codzienne wyniki.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: