Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Lądownik InSight wyrusza na Marsa

2018-05-05 Lądownik InSight wyrusza na Marsa

InSight to amerykański lądownik mający zbadać wnętrze Marsa.


Wizualizacja lądownika sondy kosmicznej InSight na Marsie (grafika: NASA)

InSight to pierwsza sonda kosmiczna zbadać wnętrze planety innej niż Ziemia. Jest to stacjonarny lądownik, którego nazwa jest skrótem od pełnej nazwy Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (po polsku Eksploracja wnętrza przy użyciu badań sejsmicznych, geodezji i transportu ciepła). Kluczowym przyrządem pomiarowym lądownika InSight jest sejsmometr. Ma on rejestrować zdarzenia związane z aktywnością wnętrza Marsa - jego jądra, płaszcza i skorupy. Uzyskane dane pomóc mają nie tylko w ustaleniu budowy Marsa, ale także innych planet Układu Słoneczego czy nawet egzoplanet.

Lądownik zaopatrzony jest także w próbnik do pomiaru ciepła z wnętrza planety. Ma być on wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański. Mierzyć on będzie temperaturę pod powierzchnią. Umożliwić to ma ustalenie ile ciepła wydzielane jest z wnętrza Czerwonej Planety.

Na pokładzie znajduje się także przyrząd służący do pomiaru przesunięcia dopplerowskiego sygnałów radiowych między lądownikiem a Ziemią. Jego wskazania pozwolą ustalić bardzo dokładnie ruch Marsa. Pozwoli to ustalić rozkład mas i stan skupienia materii w jego wnętrzu.

Start sondy nastąpił 5 maja 2018 roku roku. Można go było oglądać na żywo na naszym portalu, na podstronie kosmonautyka.pl/na-zywo lub w oknie poniżej.

W kierunku Marsa lądownik wyruszy na pokładzie rakiety nośnej Atlas V z kosmodromu Vandenberg. Będzie to pierwszy start misji międzyplanetarnej z zachodniego wybrzeża USA.


InSight przed startem (grafika: NASA)

Lądowanie na Marsie przewidziane jest na 26 listopada 2018 roku. Lądownik ma osiąść na wulkanicznej równinie Elysium Planitia, w pobliżu równika Marsa.

Wraz z sondą InSight w kieruku Marsa zabrały się się także 2 miniaturowe sondy kosmiczne nazwane Mars Cube One (MarCO), które służyć będą jako przekaźniki radiowe podczas wejścia sondy InSight w atmosferę Marsa oraz lądowania na jego powierzchni .


Jeden z dwóch Mars Cube One (grafika: NASA)

Koszt misji oceniany jest na 830 mln dolarów.


Dokument NASA o misji InSight

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: