Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > InSight

InSight

InSight to planowana sonda kosmiczna z lądownikiem mająca badać planetę Mars.

InSight jako pierwsza sonda kosmiczna zbadać ma jądro, płaszcz i skorupę innej planety niż Ziemia. Jest to stacjonarny lądownik, którego nazwa jest skrótem od pełnej nazwy Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (po polsku Eksploracja wnętrza przy użyciu badań sejsmicznych, geodezji i transportu ciepła). Kluczowym przyrządem pomiarowym lądownika InSight jest sejsmometr. Ma on rejestrować zdarzenia związane z aktywnością wnętrza Marsa.


Wizualizacja lądownika sondy kosmicznej InSight (grafika: NASA)

Lądownik ma osiąść na wulkanicznej równinie Elysium Planitia, w pobliżu równika Marsa.

Z powodów technicznych (nieszczelność w hermetycznej osłonie sejsmometru) przewidziany na marzec 2016 roku start sondy kosmicznej InSight odwołano. Już wiadomo, że start sondy ma nastąpić 5 maja 2018 roku na pokładzie rakiety nośnej Atlas V z kosmodromu Vandenberg. Lądowanie na Marsie przewidziane jest na 26 listopada 2018 roku.

Wraz z sondą InSight w kieruku Marsa zabiorą się 2 inne miniaturowe sondy kosmiczne Mars Cube One (MarCO), któr służyć będą jako przekaźniki radiowe podczas wejścia sondy InSight w atmosferę Marsa oraz lądowania na powierzchni.

Koszt misji oceniany jest na 830 mln dolarów.

InSight to sonda NASA zbudowana przez ośrodek Jet Propulsion Laboratory we współpracy z francuską agencją kosmiczną CNES i niemiecką DLR.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: