Kosmonautyka.pl |
||
Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Venus Life Finder Venus Life FinderVenus Life Finder (VLF) to przygotowywana prywatna sonda kosmiczna mająca badać planetę Wenus.
Jest to prywatna misja planetarna. Sonda będzie szukać śladów życia w atmosferze Wenus. Ostatnie badania widma planety wykazały bowiem, że atmosfera Wenus ma nietypowy skład. Występuje w niej fosforowodór, inaczej fosfina. Obecność tego gazu może wiązać się z mikroorganizmami. Mimo bardzo wysokiej temperatury ma powierzchni Wenus temperatury panujące wysoko w chmurach są stosunkowo łagodne. Na wysokości 45-60 km ciśnienie odpowiada ziemskiemu, temperatura wynosi zaś wokół 60 stopni Celsjusza. W takich warunkach teoretycznie mogłoby utrzymać się proste życie. Sonda Venus Life Finder składać się z dwóch części:
Photon Explorer, który po raz pierwszy opracowany został dla NASA dla sondy księżycowej CAPSTONE, jest międzyplanetarnym wariantem magistrali satelitarnej Photon. Zasilany jest przez panele słoneczne, ma własny systemem kontroli położenia i silnik HyperCurie do napędu. Próbnik atmosferyczny waży 17 kg i ma kształt stożka o średnicy 40 cm. W swoim wnętrzu mieści komputer pokładowy, radio i nefelometr. Próbnik ten nie posiada spadochronu.
Pozostający na orbicie Photon Explorer służyć będzie jako satelita przekaźnikowy. Drogą radiową przekazywać będzie dane z próbnika atmosferycznego na Ziemię. Tam dane odbierane będą przez ogromne czasze radioteleskopów. Sonda kosmiczna Venus Life Finder wystrzelona ma zostać nie wcześniej niż 30 grudnia 2024 roku. Wyniesie ją przez rakieta nośna Electron z kosmodromu Mahia w Nowej Zelandii. Po wyniesieniu na niską orbitę okołoziemską (LEO), stopień rejsowy Photon Explorer wykona serię manwewrów, których kulminacją będzie księżycowa asysta grawitacyjna, która poniesie sondę na Wenus. Podróż do Wenus potrwa 128 dni. W czasie niej sonda będzie od czasu do czasu dokonywać korekt kursu. Próbnik atmosferyczny oddzieli się od Photon Explorera 13 maja 2025 roku, na 30 minut przed wejściem w atmosferę Wenus. Koszt misji Venus Life Finder szacuje się na mniej niż 10 mln dolarów. Finansuje ją fundacja Breakthrough Foundation, MIT , nieujawnieni filantropi oraz firma Rocket Lab dostarczająca rakiety nośnej Electron i Photona. Venus Life Finder zbudowana zostałą przez zespół składający się z mniej niż trzydziestu osób, kierowany przez Sarę Seager z MIT. W zespole pracującym nad sondą jest także Polak dr Janusz Pętkowski. Wsparcie
|