Kosmonautyka.pl |
||
Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Finding Hot Wildfires Near You 2025-03-26 Finding Hot Wildfires Near YouRakieta nośna Electron wyniosła ostatnie 8 satelitów niemieckiej firmy OroraTech.
Start odbył się 26 marca 2025 roku. Rakieta wystartowała z prywatnego firmowego kosmodromu Mahia w Nowej Zelandii. Start transmitowany był na żywo.
Wyniesione satelity z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO), dokładniej mówiąc z wysokości 550 km, wykonywać będą monitorowanie pożarów lasów.
Wykrywanie odbywa się za pomocą pokładowych kamer podczerwieni. Mówi się, że są w stanie wykryć pożary z powierzchni 16 metrów kwadratowych (4m x 4m).
Umieszczona na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) konstelacja satelitarna OroraTech zapewnia ciągły globalny zasięg. Satelity okrążają Ziemię wiele razy dziennie, zbierając dane o wysokiej rozdzielczości. Takie podejście zapewnia stały strumień danych, a dzięki współpracy wielu satelitów eliminowane są luki w zasięgu. Po odbiorze dane z satelitów przetwarzane są na Ziemi przez zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji. Algorytmy te analizują sygnały cieplne w czasie rzeczywistym, aby wykrywać pożary, odfiltrowywać fałszywe alarmy i przewidywać rozprzestrzenianie się ognia. Firma OroraTech założona została w 2018 roku jako uniwersytecki spin-off na Uniwersytecie Technicznym w Monachium (TUM). Siedziba firmy znajduje się w Monachium w Niemczech. Obecnie firma pochwalić się może ponad 500 użytkownikami w 25 krajach świata. Dane z systemu przekazywane przez platformę Wildfire Solution zapewniają służbom ratowniczym, rządom i organizacjom straży pożarnej świadomość sytuacyjną na każdym etapie pożaru. Na 4 kontynentach w firmie OroraTech pracuje ponad 120 pracowników. Kolejne 8 satelitów konstelacji wystrzelonych zostanie pod koniec 2025 roku. Docelowo OroraTech planuje zbudować konstelację nawet 100 takich satelitów.
"Finding Hot Wildfires Near You" była piątą misją Rocket Lab w 2025 roku i 63. startem Electrona w ogóle, i zwiększyła całkowitą liczbę satelitów dostarczonych w kosmos Electronem do 224. Wsparcie
|