Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Falcon Heavy Falcon HeavyFalcon Heavy to amerykańska ciężka rakieta nośna.Falcon Heavy należy do serii rakiet Falcon.
Jest to obecnie najpotężniejsza rakieta nośna. Potężniejsze, w sensie masy wynoszonego ładunku, były tylko w przeszłości:
PowstawanieRakieta zaprojektowana została i zbudowana w celu wynoszenia ciężkich, kiludziesięciotonowych ładunków na niską orbitę okołoziemską (LEO), lotów w kierunku Księżyca oraz do lotów międzyplanetarnych (do Marsa). BudowaRakieta składa się z trzech członów dotychczas używanej rakiety Falcon 9. Jest do rakieta dwustopniowa o wysokości 70 metrów, szerokości 12 metrów oraz masie startowej 1 420 t. Pierwszy stopień napędzany jest przez 27 silników rakietowych typu Merlin. Drugi stopień pochodzi także z Falcona 9 i jest odpowiedziany za dostarczenie ładunku na zakładaną orbitę. Napędzany jest przez 1 silnik rakietowy, który uruchamiany może być wielokrotnie. Poniżej porównanie Falcona Heavy do poprzednika Falcon 9:
LotyDo tej pory odbyło się pięć startów rakiety Falcon Heavy. Starty odbywają się z platformy startowej Launch Complex 39A (w skrócie LC-39), która wcześniej używana była m.in. przez amerykańskie wahadłowce Space Shuttle. Dziewiczy, pierwszy lot rakiety Falcon Heavy odbył się 6 lutego 2018 roku z kosmodromu Canaveral, na Florydzie w USA.
Ładunek testowy rakiety stanowił samochód elektryczny Elona Muska, prezesa firmy SpaceX. Za kierownicą kabrioletu "zasiadł" manekin o imieniu Starman. Został on ubrany w kombinezon kosmiczny SpaceX stworzony do celów lotów załogowych. Do samochodu zostały przymocowane 3 kamery, które przesyłały obraz na żywo. Zgodnie z planem 2 człony rakiety wróciły i widowiskowo wylądowały jednocześnie obok miejsca startu. Drugi lot rakiety Falcon Heavy miał miejsce 12 kwietnia 2019 roku. Podczas niego rakieta wyniosła na orbitę satelitę telekomunikacyjnego Arabsat 6A.
Trzeci start odbył się 25 czerwca 2019 roku. W ramach misji oznaczonej STP-2 wyniesiono 24 satelity na zlecenie amerykańskiego Departamentu Obrony (Department of Defense, DoD) i amerykańskich sił powietrznych (United States Air Force, USAF). Dostarczone one zostały na 3 różne orbity.
Czwarty start miał miejsce 1 listopada 2022 roku. Start oznaczony jako USSF-44 był pierwszym startem dla amerykańskich sił kosmicznych. Piąty start oznaczony jako USSF-67 odbył się w styczniu 2023 roku. Wsparcie
|