Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Falcon Heavy

Falcon Heavy

Falcon Heavy to amerykańska ciężka rakieta nośna.

Falcon Heavy należy do serii rakiet Falcon.


Falcon Heavy na stanowisku startowym (grafika: SpaceX)

Jest to obecnie najpotężniejsza rakieta nośna. Potężniejsze, w sensie masy wynoszonego ładunku, były tylko w przeszłości:

  • amerykańska rakieta księżycowa Saturn V (ostatni lot w 1973 roku)
  • radziecka Energia, która na niską orbitę okołoziemską (LEO) wynosiła do 100 ton (loty w 1987 i 1988 roku)
  • radziecka nieudana N1, która miała zabrać Rosjan na Księżyc

Powstawanie

Rakieta zaprojektowana została i zbudowana w celu wynoszenia ciężkich, kiludziesięciotonowych ładunków na niską orbitę okołoziemską (LEO), lotów w kierunku Księżyca oraz do lotów międzyplanetarnych (do Marsa).

Budowa

Rakieta składa się z trzech członów dotychczas używanej rakiety Falcon 9. Jest do rakieta dwustopniowa o wysokości 70 metrów, szerokości 12 metrów oraz masie startowej 1 420 t. Pierwszy stopień napędzany jest przez 27 silników rakietowych typu Merlin.

Drugi stopień pochodzi także z Falcona 9 i jest odpowiedziany za dostarczenie ładunku na zakładaną orbitę. Napędzany jest przez 1 silnik rakietowy, który uruchamiany może być wielokrotnie.

Poniżej porównanie Falcona Heavy do poprzednika Falcon 9:
Falcon 9 Falcon Heavy
Cena za start 60 mln USD 90 mln USD
Nośność
- LEO 22,8 t 63,8 t
- GTO 8,3 t 26,7 t
- Mars 4 t 16,8 t

Loty

Do tej pory odbyło się pięć startów rakiety Falcon Heavy. Starty odbywają się z platformy startowej Launch Complex 39A (w skrócie LC-39), która wcześniej używana była m.in. przez amerykańskie wahadłowce Space Shuttle.

Dziewiczy, pierwszy lot rakiety Falcon Heavy odbył się 6 lutego 2018 roku z kosmodromu Canaveral, na Florydzie w USA.



Relacja ze startu - start od 29 minuty

Ładunek testowy rakiety stanowił samochód elektryczny Elona Muska, prezesa firmy SpaceX. Za kierownicą kabrioletu "zasiadł" manekin o imieniu Starman. Został on ubrany w kombinezon kosmiczny SpaceX stworzony do celów lotów załogowych. Do samochodu zostały przymocowane 3 kamery, które przesyłały obraz na żywo.

Zgodnie z planem 2 człony rakiety wróciły i widowiskowo wylądowały jednocześnie obok miejsca startu.

Drugi lot rakiety Falcon Heavy miał miejsce 12 kwietnia 2019 roku. Podczas niego rakieta wyniosła na orbitę satelitę telekomunikacyjnego Arabsat 6A.


Relacja z drugiego startu

Trzeci start odbył się 25 czerwca 2019 roku. W ramach misji oznaczonej STP-2 wyniesiono 24 satelity na zlecenie amerykańskiego Departamentu Obrony (Department of Defense, DoD) i amerykańskich sił powietrznych (United States Air Force, USAF). Dostarczone one zostały na 3 różne orbity.

Czwarty start miał miejsce 1 listopada 2022 roku. Start oznaczony jako USSF-44 był pierwszym startem dla amerykańskich sił kosmicznych.

Piąty start oznaczony jako USSF-67 odbył się w styczniu 2023 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: