Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Ares I

Ares I

Ares I to ciężka amerykańska rakieta nośna z serii rakiet Ares.


Rakieta nośna Ares I przed swoim pierwszym lotem testowym (grafika: NASA)

Powstanie

Rakieta nośna Ares I powstała w ramach programu Programu Constellation. Miała ona wynosić statek kosmiczny Orion, jednakże cały program ze względu na ograniczenia finansowe został przerwany.

Budowa

Ares I składa się z dwóch stopni. Pierwszy stopień składa się z pochodzącej z wahadłowców Space Shuttle rakiety wspomagającej na paliwo stałej. Jej paliwo stanowi APCP. Drugi stopień rakiety stanowić miała pomniejszona wersja zbiornika zewnętrznego wahadłowca Space Shuttle w których znajduje się ciekły tlen i ciekły wodór mające napędzać silnik rakietowy J-2X. Silnik ten bazuje na silniku opracowanym w ramach programu księżycowego silniku J-2 dla rakiety nośnej Saturn V

Użytkowanie


Rakieta nośna Ares I na mobilnym transporterze wykorzystywanym przez wahadłowce w drodze na stanowisko startowe na Przylądku Canaveral (grafika: NASA)

Pierwszy start rakiety Ares I (oznaczony jako Ares I-X) odbył się 28 października 2009 roku. Był to lot suborbitalny. Aktywny był stopień pierwszy rakiety, podczas gdy drugi był nieaktywny. Na rakiecie znajdowały się makieta statku kosmicznego Orion wraz z systemem ratunkowym. Podczas lotu udało się z powodzeniem oddzielić pierwszy stopień. Głównym celem tego testowego lotu było przetestowanie oprogramowania sterującego rakiety oraz zbadanie jej właściwości lotnych. W konfiguracji lotu testowego rakieta miała 99,67 metrów wysokości i podczas startu wagę 816 ton.

Przyszłość

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: