Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Znormalizowany port dokowania dla satelitów

2022-04-24 Znormalizowany port dokowania dla satelitów

Lockheed Martin zaproponował wprowadzenie znormalizowanego portu dokowania do łączenia się satelitów na orbicie.


MAP w kosmonautyce ma być odpowiednikiem USB w komputerach (grafika: Lockheed Martin)

Zaproponowany przez amerykański koncern standard to Mission Augmentation Port (MAP). To mechaniczny interface składający się z dwóch połówek umożliwiający dokowanie między sobą obiektów w kosmosie.

Udostępniona dokumentacja obejmuje mechanizm portu dokowania wraz z jego wymiarami. Udostępniona została nieodpłatnie i jako open source. Dostępna jest przez stronę internetową Lockheed Martin.

"Podobnie jak USB zostało zaprojektowane w celu standaryzacji połączeń komputerowych, dokumentacja ta ma na celu standaryzację sposobu, w jaki statki kosmiczne łączą się ze sobą na orbicie. Wierzymy, że w najlepszym interesie narodu jest, aby przemysł posiadał wspólne standardy interfejsów, które zapewnią sprawność misji i interoperacyjność przedsiębiorstwa." - powiedział Paul Pelley z Lockheed Martin.


Znormalizowany port dokowania (grafika: Lockheed Martin)

Znormalizowane mechanizm dokowania pozwali operatorom satelitarnym na nowe rodzaje modernizacji misji. Możliwe stanie się rozszerzanie trwających już misji czy naprawy (niektóre elementy satelity będą mogły zostać wymienione lub unowocześnione).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: