Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Zimowa północna czapa lodowa na Marsie

2017-02-01 Zimowa północna czapa lodowa na Marsie

Europejska sonda kosmiczna Mars Express dostarczyła obraz zimowej północnej czapy lodowej na Marsie.


Zimowa północna czapa lodowa na Marsie (grafika: ESA/DLR/FU Berlin (CC))

Obraz składa się z 32 zdjęć z kamery High Resolution Stereo Camera (HRSC) wchodzącej w skład oprzyrządowania sondy Mars Express wykonanaych w ciągu 32 przelotów nad biegunem.


(grafika: ESA/DLR/FU Berlin (CC))

Mars ma dwie stałe polarne czapy lodowe. Po raz pierwszy czapy zobserował holenderski astronom Christiaan Huygens w 1672 roku. Już 1681 roku Friedrich Wilhelm Herschel zaobserował, że obie czapy zmieniają się wraz z porami roku na Marsie.

Marsjańska stała północna czapa lodowa rozciąga się od bieguna północnego do szerokości około 80° szerokości północnej na Równinie północnej (łac. Planum Boreum). Jej średnica wynosi około 1 100 kilimetrów, zaś pojemność około 1,2 mln km3. Jest to koło 1/2 pojemności lodu na Grenlandii. Jej przeciętna grubość to 2 km. Czapa przykrywa całkowicie powierzchnię około 1 mln km2 - jest to koło 1/4 powierzchni letniej północnej czapy lodowej na Ziemi.


Kanion Chasma Boreale o długości około 560 km (grafika: ESA/DLR/FU Berlin (CC))

Podobnie jak na Ziemi, w czasie zimy północna czapa lodowa pozostaje w ciągłej ciemności, co prowadzi do ochłodzenia powierzchni do -125° Celsiusza i atmosfery oraz wytrącenia się warstwy dwutlenku węgla (CO2) w postaci suchego lodu o grubości 1-2 metrów. Zatem efektem zimy jest dodatkowa cienka warstwa dwutlenku węgla (jest on główną składową marsjańskiej atmosfery) do szerokości północnej około 68°. Ocenia się, że do lodu kondensuje się aż 1/3 dwutlenku węgla z cienkiej marsjańskiej atmosfery.

Z racji tego, że Mars obiega Słońce dwa razy dłużej niż Ziemia to zima na Marsie trwa także 2 razy dłużej.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: