Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > zero2infinity

zero2infinity

zero2infinity to hiszpańska firma kosmiczna rozwijająca system wynoszenia na orbitę wokołoziemską małych obiektów rakietą nośną odpalaną z balonu stratosferycznego.

Rozwijany przez firmę system o nazwie Bloostar bazuje na koncepcji rockoon (zbitka słowna z ang. rocket i balloon).


Koncepcja systemu Bloostar (grafika: zero2infinity)

Bloostar umożliwiać ma wynoszenie na niską orbitę wokołoziemskich małych obiektów - jak miniaturowe i małe sztuczne satelity o wadze od 1 do 100 kg.

Obok Bloostar firma zero2infinity równolegle rozwija system Bloon - balon stratosferyczny, który zabierać będzie mógł turystów w stratosferę, w tzw. near space/"skraj kosmosu". Na wysokości tej można już widzieć zakrzywienie Ziemi oraz czerń przestrzeni kosmicznej.


Zespół firmy zero2infinity przy testowej kapsule balonu stratosferycznego (grafika: zero2infinity)

Obok testowych lotów balonowych firma prowadzi prace na silnikiem rakietowym do podwieszanej pod balonem rakiety nośnej. Pierwsze testy silnika rakietowego odbyły się we wrześniu 2014 roku.


Ze względu na znikomą obecność atmosfery na dużych wysokościach rakieta nośna nie musi być tak aerodynamiczna jak te startujące z powierzchni Ziemi (grafika: zero2infinity)

Silniki rakiety nośnej pracować będą na węglowodorach i ciekłym tlenie. Paliwo przetłaczane będzie ze zbiorników do silnika rakietowego nie przez skomplikowane pompy, ale ciśnienie. Upraszcza to upraszcza konstrukcję rakiety nośnej.


Próba silnika rakietowego (grafika: zero2infinity)

Jako, że rakieta nośna wynosząca satelitę nie musi wzlatywać przez gęste warstwy atmosfery nie ma ona typowego tradycyjnego, aerodynamicznego kształtu o znacznym wydłużeniu. Jak podkreśla firma, rakieta jest uruchamiania w miejscu, gdzie ponad 99% masy ziemskiej atmosfery znajduje się już pod nią.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: