Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Zdjęcie Ziemi z Księżycem z sondy OSIRIS-REx

2018-02-15 Zdjęcie Ziemi z Księżycem z sondy OSIRIS-REx

W drodze do asteroidy Bennu sonda kosmiczna OSIRIS-REx wykonała zdjęcie Ziemi z Księżycem.


Zdjęcie Ziemi i Księżyca z odległości 63,6 mln km (grafika: NASA)

Ziemia na zdjęciu to najjaśniejszy punkt. Po prawej mniejsza kropka to Księżyc. W lewym górnym rogu widoczne są Plejady. To charakterystyczna i bardzo znana gromada gwiazd na niebie, widoczna z Polski. W prawym górnym roku to Hamal (alfa Arietis), najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Barana odległa od Słońca o około 66 lat świetlnych.

Podczas robienia zdjęcia amerykańska sonda kosmiczna OSIRIS-REx była w odległości 63,6 mln km od Ziemi i oddalała się dalej z prędkością 8,5 km/s.

Celem sondy kosmicznej jest planetoida Bennu. Pobrać ma ona jej próbki, które powrócić mają na Ziemię.

Sonda kosmiczna OSIRIS-REx (ang. Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security Regolith Explorer) została wysłana w kosmos 8 września 2016 roku.

Pierwsze badania asteroidy sonda rozpocząć ma w sierpniu 2018. Przed końcem roku sonda zbliży się do planetoidy na odległość około 5 km i wejdzie na jej orbitę. Stworzona zostanie mapa planetoidy i wybrane najlepsze możliwe miejsce do pobrania próbek.


Wizualizacja sondy pobierającej próbkę z powierzchni asteroidy (grafika: NASA)

Planetoida (101955) Bennu została odkryta w 1999 roku. Ma około 500 metrów średnicy. Jej masa to 86 milionów ton.

Próbka powierzchni asteroidy pobrana zostanie przez wysięgnik.

W marcu 2021 roku sonda ma rozpocząć lot powrotny w kierunku Ziemi. Lądowanie powrotnika z próbkami zostało zaplanowane na 24 września 2023 roku. Lądowanie małej kapsuły odbyć się ma na pustynii w Utah, USA. Naukowcy spodziewają się pozyskania od 60 do 2000 gramów próbek.


Prezentacja wideo misji

Jeśli się to uda OSIRIS-REx będzie drugą po japońskiej Hayabusa sondą, która pobierze próbki asteroidy oraz prześle je na Ziemię.

Sonda OSIRIS-REx po New Horizons i Juno jest trzecią sondą programu NASA o nazwie New Frontiers. Budżet misji sondy OSIRIS-REx to około 1 mld dolarów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: