Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Zdjęcia satelitarne: Zawalenie się tamy w Laosie

2018-07-25 Zdjęcia satelitarne: Zawalenie się tamy w Laosie

Europejski satelita uchwycił tamę Xe-Pian-Xe Nam Noy w Laosie przed i po jej runięciu.

Znajdująca się w budowie Tama Xe-Pian-Xe Nam Noy w południowo-wschodnim Laosie runęła w poniedziałek wieczorem, 23 lipca 2018 roku.

via GIPHY

Powyższa animacja, wykonana na podstawie wykonanych z orbity zdjęć satelitarnych, pokazuje gromadzenie się wody przed tamą do 17 lipca 2018 roku, czyli do 6 dni przez katastrofą.

Zdjęcia pochodzą z europejskiego satelity obserwacyjnego Sentinel-1. W Laosie trwa obecnie pora monsunowa przynosząca obfite opady.

Szacuje się, że uwolnionych zostało 5 mld metrów sześciennych wody. Mieszkańcy zalewanych przez wodę schronili się na dachach swoich domostw. Na miejscu nadal trwa akcja ratunkowa.


Woda przed i po zawaleniu się tamy

Do tej pory potwierdzono śmierć 2 osób. Nieoficjalne szacunki lokalnych władz mówią o 19 zabitych. Kilkaset dlaszych osób zaginięło, zaś ponad 6 tys. zostało bez dachu nad głową.

Budowa tamy była częścią ambitnego planu Laosu budowy sieci elektrowni wodnych, by sprzedawać prąd sąsiadom. Elektrownia wodna miała rozpocząć pracę w 2019 roku. Więkość wyprodukowanego prądu, bo aż 90% kupować miała Tajlandia.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: