Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Zdjęcia satelitarne: Guam

2018-06-11 Zdjęcia satelitarne: Guam

Kluczowa dla geopolityki baza wojskowa USA na zachodnim Pacyfiku widziana z kosmosu.

Wyspa Guam to terytorium zależne od USA. Wyspa ma około 48 km długości i 18,5 km szerokości i leży na zachodnim Pacyfiku.


Lokalizacja wyspy Guam (grafika: Wikipedia (CC))

Powierzchnia wyspy wynosi 545 km2. Zamieszkuje ją 167 tys. osób. Teren wyspy jest nierówny, pokryty gęstymi lasami tropikalnymi. Większa część wybrzeża jest pokryta rafami koralowymi i klifami.

Z geopolitycznego widzenia to kluczowa baza wojskowa USA na zachodnim Pacyfiku. Co więcej - wojskową infrastrukturę Amerykanów na wyspie widać doskonale z kosmosu.


Wyspa Guam widziana z niskiej orbity okołoziemskiej (grafika: Anton Szkaplerow)

W lewym, górnym roku widoczne jest lotnisko Andersen (Andersen Air Force Base). To duże lotnisko i baza przystosowana do bazowania m.in. ciężkich bombowców B-52 czy niewidzialnych B-2. Ma tak długi pas startowy, że lotnisko przewidziane było także do lądowań wracających z orbity amerykańskich wahadłowców Space Shuttle.

W środku wyspy to lotnisko cywilne Guam International Airport (GUM). Kilka km od niego leży Hagatna - stolica wyspy.

Trzecie widoczne lotnisko to pozostałości Northwest Field, lotniska z końca II wojny światowej - zbudowanego po wyzwoleniu wyspy spod okupacji Japończyków. Używane było ono tylko do 1949 roku i od tego czasu jest nieużywane.


Northwest Field (grafika: USAAF)

Obok tego byłego lotniska stoi satelitarna stacja naziemna Air Force Satellite Control Network (AFSCN) wchodząca w skład amerykańskich wojsk kosmicznych (50th Space Wing). Zapewnia ona komunikację z satelitami wojskowymi.

Na samym zdjęcia z orbity na dole widać port Apra (ang. Apra Harbor). To zarówno cywilny port handlowy jak i port wojenny. Obsługuje on największe okręty amerykańskiej floty, w szczególności lotniskowce i atomowe okręty podwodne wyposażone w pociski nuklearne.


Lotniskowiec USS Ronald Reagan wchodzi do portu Apra (grafika: U.S. Navy)

Prezentowane zdjęcie z orbity wykonał 4 kwietnia 2018 roku rosyjski kosmonauta Anton Szkaplerow z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która okrąża Ziemią na wysokości około 400 km.

Zdjęcie w oryginalnej rozdzielczości:

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: