Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Zdjęcia satelitarne: Aktywny wulkan Etna

2017-03-16 Zdjęcia satelitarne: Aktywny wulkan Etna

Wulkan Etna znów pluje lawą. Ogień, dym i lawę widać nie tylko z okolicy wulkanu, ale także z orbity.

Etna to największy i najwyższy w Europie wulkan. Jego wysokość wynosi około 3 340 m n.p.m.. Około, bowiem z uwagi na aktywność wulkanu, wartość ta ulega ciągłym zmianom. W ostatnich dniach wzmogła się aktywności wulkanu.


BBC kręciła materiał o monitorowaniu aktywności wulkanów

16 marca 2017 roku w wyniku wybuchu zostało rannych 10 osób, które trafiły do szpitala. Doszło do niego na wysokości 2 700 metrów na południowo-wschodnim zboczu krateru. Deszcz lawy spadł na znajdujących się w pobliżu ludzi. Wśród rannych są turyści i członkowie ekipy telewizyjnej BBC. Zostali oni uderzeni fragmentami lawy, na szczęście nie odnieśli poważniejszych obrażeń.

Języki ognia, słupy dymu i spektakularny potok lawy były widoczne nie tylko z pobliskiej Katanii czy Taorminy, ale także także z orbity wokołoziemskiej.

Zdjęcie wulkanu Etna z płynącą lawą wykonaną o godzinie 11:45 CET 16 marca 2017 roku przez europejskiego satelitę Sentinel-2A. Śnieg na kraterze został oznaczony na niebiesko aby odróżnić go od chmur (grafika: ESA)

W zimie na zaśnieżonych zboczach wulkanu na nartach jeżdzą narciarze.


Aktywność Etny z 16 marca 2017 roku

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: