Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Zbudowali pierwszego polskiego satelitę, zbudują następnego

2015-02-09 Zbudowali pierwszego polskiego satelitę, zbudują następnego

Studenci Politechniki Warszawskiej (PW) zbudują kolejnego satelitę z kosmicznym żaglem PW-Sat2. Mają oni już na koncie PW-Sat - pierwszego polskiego sztucznego satelitę.


Wizualizacja satelity PW-Sat 2 z rozłożonym żaglem deorbitacyjnym (grafika: Studenckie Koło Astronautyczne)

Podobnie jak poprzednik PW-Sat2 służyć będzie także do testu deorbitacji, czyli usuwania satelitów z orbity tak, aby nie stanowiły niebezpieczeństwa dla aktywnych satelitów, załogowych statków kosmicznych oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Prace nad satelitą prowadzi Studenckie Koło Astronautyczne (SKA).

Jednakże w przeciwieństwie do pierwszego satelity PW-Sat zaopatrzonego w rozkładany metrowy "ogon" drugi satelita serii będzie miał kosmiczny żagiel.

Źródłem energii satelity będą panele słoneczne - przytwierdzone do obudowy oraz rozkładane.


Wizualizacja satelity PW-Sat2 (grafika: SKA)

Ładować one będą pokładowe baterie. Energii wymaga m.in. komputer pokładowy sterujący przebiegiem całej misji, przeprowadzający okresowe testy systemów, zbierający dane z czujników (temperatury, Słońca, magnetometr) oraz kamer, a podczas okna łączności ze stacją naziemną pakujący dane w paczki i przesyłający je do modułu komunikacji z Ziemią. Komunikacja (wysłanie komend i odbiór danych) odbywać się będzie za pomocą dwóch anten dookólnych satelity typu half-duplex pracujących w częstotliwościach VHF i UHF.

Oprócz rozłożenia żagla deorbitacyjnego (będzie to filmowane) wykonane ma ją być zdjęcia Ziemi.


Kamera satelity (grafika: SKA)

Komputer pokładowy bazować będzie na mikroprocesorze ARM7 z zewnętrzną pamięcią flash na oprogramowanie i StaticRAM. Wyniki testów i pomiary czekające na sesję łączności przechowywane będą w zewnętrznej pamięci flash.

PW-Sat2, podobnie jak jego poprzednik, należeć będzie kategorii miniaturowych satelitów typu CubeSat.


Prototyp żagla (grafika: SKA)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: