Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Wystawa "Kosmos wzywa! Sztuka i nauka w długich latach sześćdziesiątych"

2014-07-24 Wystawa "Kosmos wzywa! Sztuka i nauka w długich latach sześćdziesiątych"

Lata 60. XX wieku to kosmiczny wyścig między USA i ZSRR. Rywalizacja także w nauce i technice między kapitalizmem i socjalizmem. Galeria Zachęta ma temu poświęconą wystawę.

"Wystawa ukazuje niejednoznaczne, wykorzystywane przez komunistyczną propagandę związki artystów z nauką, techniką i przemysłem. O ile przyświecające organizowanym w latach sześćdziesiątych plenerom i sympozjom hasła współpracy środowisk artystycznych i naukowych ograniczały się jedynie do postulatów, o tyle wzornictwo przemysłowe było dziedziną, w której idea ta miała szansę, choć w ograniczonym stopniu, być rzeczywiście realizowana. Obok projektów dla przemysłu na wystawie prezentowane są artystyczno-użytkowe prace poddające krytyce technokratyczny system i kontestujące rolę, jaką wzornictwu przypisywały komunistyczne władze." - przeczytać można w opisie wystawy.

Wystawa "Kosmos wzywa! Sztuka i nauka w długich latach sześćdziesiątych" do obejrzenia jest w galerii Zachęta (Narodowa Galeria Sztuki) w Warszawie w dniach od 1 lipca do 28 września 2014 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: