Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Wyspa Węży po rosyjskim ataku

2022-03-14 Wyspa Węży po rosyjskim ataku

Zdjęcie satelitarne pokazujące ukraińską Wyspę Węży po rosyjskim ataku.


Zdjęcie satelitarny pokazujące Wyspę Węży (grafika: Maxar)

Więcej:

Wyspa Węży położona jest na Morzu Czarnym około 35 km od delty Dunaju. Ze względu na swoje położenie pełniła ona ważną rolę w ochronie ukraińskich wód terytorialnych.

24 lutego 2022 roku, w pierwszy dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dwa okręty rosyjskiej marynarki wojennej zbombardowały i następnie zdobyły tą małą wyspę (690x560 m). Były to krążownik rakietowy "Moskwa" oraz okręt patrolowy "Wasilij Bykow". Wsparły je śmigłowce szturmowe.

Wyspa znana jest z odpowiedzi bohaterskich ukraińskim żołnierzy na rosyjskie wezwanie do poddania się "Russkij wojennyj korabl, idi nachuj". Zgodnie z pierwotnymi doniesieniami medialnymi 13 strażników granicznych miało zginąć po odmowie poddania się. Potem okazało się, że żyją (zostali wzięci do niewoli).

Zacumowany okręt widoczny na zdjęciu to najprawdopodobniej jednostka desantowa projektu 775 Ropucha. Zbudowano 28 takich okrętów, używanych głównie przez marynarkę ZSRR, a następnie Rosji. Co ciekawe budowano je w Polsce, w Stoczni Północnej w Gdańsku.

Zdjęcia satelitarne wykonane zostało 13 marca 2022 roku przez satelity firmy Maxar. To jedna z największych koncernów aerospace w USA. Ma ona na orbicie własną konstelację satelitów obserwacyjnych wykonujących zdjęcia satelitarne Ziemi.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: