Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Wojskowa komunikacja satelitarna XEBRA

2015-11-04 Wojskowa komunikacja satelitarna XEBRA

Firma Airbus Defence and Space uruchamia XEBRA, usługę wojskowej komunikacji satelitarnej z najmniejszym i najlżejszym terminalem działającym w paśmie X.


Wizualizacja jednego z satelistów systemu Skynet

System wojskowej komunikacji satelitarnej XEBRA (czyt. zebra) korzysta z sieci satelitarnej Skynet i zapewnia globalną komunikację o dużej mobilności i przepustowości na potrzeby misji taktycznych i zwiadowczych wykorzystująć terminale, które ważą 5,1 kg i mierzą zaledwie 23 x 25 x 8 cm. Mały, lekki, energooszczędny terminal w połączeniu z satelitami Skynet zapewnia mobilną, bezpieczną transmisję danych oraz głosu.

Sieć Skynet składa się z 8 satelitów oraz powiązanego segmentu naziemnego i jest jedynym na świecie systemem wojskowej komunikacji satelitarnej należącym do operatora komercyjnego. Skynet zapewnia niezawodne i zabezpieczone usługi komunikacyjne w paśmie X, które jest odporne na tłumienie sygnału przez deszcz (interferencję spowodowaną opadami) i zarezerwowane przede wszystkim do użytku wojskowego i rządowego.

XEBRA, pierwsza usługa tego rodzaju dostępna w paśmie X, nadaje się idealnie do transmisji wideo z wykorzystaniem zabezpieczonego zdalnego dostępu. Kompaktowy, lekki terminal zaprojektowany we współpracy z Hughes Network Systems może być przenoszony w plecaku i doskonale sprawdza się w misjach, które wymagają komunikacji podczas postoju (Communications on the Pause, COTP).

Terminal jest zasilany przez standardowe wojskowe akumulatory i może być używany do konferencji wideo albo nadawania obrazu na żywo. Do ustawiania anteny i namierzania sygnału służy wbudowany ekran LCD oraz regulowany statyw, dzięki czemu terminal utrzymuje łączność z satelitą nawet w niesprzyjających warunkach środowiskowych.

W ramach umowy Skynet PFI (Private Finance Initiative), Airbus Defence and Space zapewnia łączność poza linią wzroku (Beyond Line of Sight, BLOS) na potrzeby brytyjskiego Ministerstwa Obrony. Umowa pozwala też innym krajom NATO i rządom sojuszniczym używać sieci Skynet do rozszerzania istniejących usług oraz wykorzystywać unikatowe atrybuty satelitów Skynet, zwłaszcza w połączeniu z niewielkimi lub znajdującymi się w niekorzystnym położeniu terminalami, w celu zapewnienia niezawodnej komunikacji taktycznej nawet na granicy zasięgu, co jest szczególnie użyteczne w przypadku platform morskich i powietrznych.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: