Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > W Polsce powstać ma baza księżycowa

2016-05-01 W Polsce powstać ma baza księżycowa

Europejska Fundacja Kosmiczna z Krakowa chce wybudować bazę "księżycową" w Małopolsce, gdzie możliwe będą symulacje załogowych misji na Księżyc.


Baza (grafika: Space is More)

Baza, będąca placówką badawczą do symulacji załogowych misji kosmicznych, powstać ma w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim, przy utworzonym przez dr Bogdana Wszołka tam obserwatorium astronomicznym .


Budowa bazy (grafika: Scott Porter)

Koordynatorem projektu jest dr Agata Kołodziejczyk, która pracuje w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Holandii. W projekt zaangażowanych jest około 50 osób.

Środki na bazę zbierane są poprzez Polak Potrafi, społecznościową platformę gromadzenia funduszy na ciekawe projekty. Budowa stacji ruszyć ma w czerwcu 2016 roku po udanym zakończeniu zbiórki pieniędzy (crowdfunding). Potrzeba minimum 60 tys. zł do zbudowania bazy w wersji minimum, na którą składają się:

  • kopuła centralna
  • moduł wejściowy
  • moduł mieszkalny

"Chcemy zbudować pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie analogowy habitat kosmiczny. Habitat to baza, w której przebywać będą przyszli kolonizatorzy najpierw Księżyca a potem Marsa. Dlatego ważne jest, aby dogłębnie zrozumiec jak zachowuje się załoga podczas długiego pobytu w zamknięciu oraz izolacji od świata zewnetrznego. Potężne międzynarodowe agencje kosmiczne patrzą na Księżyc jako logiczny krok poprzedzający misję na Marsa. To tam odbędą się pierwsze załogowe lądowania na innym globie od czasu misji Apollo. Wychodzimy na przeciw przyszłym potrzebom badawczo-naukowym i budujemy w Polsce analogowy habitat, który posłuży jako platforma do nauki. Wiedzę tak zdobytą będzie można potem wykorzystać, kiedy przyjdzie czas na budowę prawdziwej bazy. Polska ma szansę stać się liderem tego typu badań!" - przeczytać można w komunikacie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: