Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > W Jaśle świętowali lądowanie na Księżycu

2009-07-20 W Jaśle świętowali lądowanie na Księżycu

Już po raz czwarty w Jaśle dniach 16-19 lipca odbył się happening "Dogonić Kosmos".

W tym roku okazją do spotkania wszystkich sympatyków astronomii i astronautyki była 40 rocznica lądowania człowieka na Księżycu.

Pierwszemu dniu happeningu towarzyszyło otwarcie dwóch wystaw "Dogonić Kosmos 50 lat ery kosmicznej" oraz "Mars Mission Possible" w Jasielskim Domu Kultury. Jednak głównym punktem tego dnia były prelekcje poświęcone zaangażowaniu i roli Polski w takich projektach jak budowa pierwszego sztucznego satelity PW-Sat projektu studentów Politechniki Warszawskiej. Poruszano również kwestie przyszłości Polskiej Agencji Kosmicznej oraz te związane ze Skarabeuszem - polskim łazikiem marsjańskim .

Kolejny dzień upłynął pod znakiem spotkania z gen. Mirosławem Hermaszewskim, który wziął udział w dyskusji dotyczącej możliwego lądowania człowieka na Marsie. Polski kosmonauta zwrócił uwagę, że najważniejszym celem programów kosmicznych jest rozwój ludzkości, poparty chęcią poznania przyrody, zgłębienia wiedzy skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy.

"Nie mogę powiedzieć, że jedynymi myślącymi jesteśmy my, ludzie. A może sam Kosmos jest też rozumny? Tam jest tyle materii, która potrafi coś z siebie generować. To 'coś' może być myślą. Duch Kosmosu istnieje." - powiedział generał pytany o to czy jesteśmy sami we Wszechświecie.

Mirosław Hermaszewski po serii dziennikarskich pytań, spotkał się również z najmłodszymi jak i najstarszymi sympatykami kosmosu odpowiadając na ich pytania oraz rozdając autografy. Zakończenie IV edycji happeningu "Dogonić Kosmos" upłynęło pod znakiem muzyki elektronicznej w ramach Pierwszego Ogólnopolski Festiwal Muzyki Elektronicznej "Ticket To The Space". Na scenie pojawili się tacy artyści, jak Adam Bownik, Marek Biliński i Przemysław Rudź, którzy pasję do astronomii i kosmosu zawarli w dźwiękach swojej muzyki.

"'Dogonić Kosmos' ma i miał jeszcze dodatkowy cel: przybliżać informacje na temat polskiego udziału i udziału ludzkości w ogóle w pojmowaniu wszechświata, naszego układu słonecznego i tego co nas otacza." - powiedział Adam Piech z Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, happening.

Tegoroczna edycja "Dogonić Kosmos" to również efekt połączonych sił Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno - Astronautycznego wraz z Polskim Towarzystwem Astronautycznym, Studenckim Kołem Astronautycznym oraz Mars Society Polska.

Jak zdradza pomysłodawca happeningu, Marcin Mazur w przyszłym roku kolejna edycja imprezy. Już teraz organizatorzy zapraszają na przyszłoroczny V happening "Dogonić Kosmos".

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: