Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > W Anglii powstał ośrodek testowania napędów kosmicznych 2021-07-19 W Anglii powstał ośrodek testowania napędów kosmicznychTestowane będą w nim silniki rakietowe używane w górnych stopniach rakiet nośnych, na pokładach satelitów, sond oraz statków kosmicznych.
Silniki rakietowe testowane będą w szczelnie zamkniętej komorze symulującej dużą wysokość/kosmos.
Aby utrzymać warunki zbliżone do próżniowych potężne pompy pracują bez przerwy usuwając gorący, ponaddźwiękowy pióropusz spalin z silnika rakietowego po jego rozproszeniu i schłodzeniu.
Silniki w ośrodku testować będzie można w trzech trybach pracy: w ekwiwalencie ciśnienia na poziomie morza, ciśnienia na wysokościach 20 oraz 40 km. Do szybkiego obniżenia temperatury gazów wylotowych z 2000°C do 50°C wykorzystywany jest wysokowydajny wymiennik ciepła. Dostarczony on został przez brytyjską firmę Reaction Engines i wywodzi się z technologii silnika odrzutowo-rakietowego SABRE dla planowanego samolotu kosmicznego Skylon. Rozwijany jest on niedaleko nowego środka. Ośrodek znajduje się w Westcott Venture Park w Buckinghamshire, około 40 mil na północny-zachód od Londynu. To historyczne centrum brytyjskiego rakietnictwa, gdzie od ponad 50 lat testowane są silniki rakietowe i obecnie rozwijany jest klaster kosmiczny Westcott Space Cluster. Wykonawcą ośrodka testowego UK National Propulsion Test Facility (NSPTF) jest brytyjski oddział Nammo, wywodzący się z Norwegii producent rakiet i amunicji (pracuje ona nad własną rakietą nośną North Star). W projekcie brała udział brytyjska agencja kosmiczna UK Space Agency oraz partnerzy branżowi. Brytyjczykom pomagała także europejska agencja kosmiczna ESA, która nadzorowała projekt, montaż i uruchomienie obiektu. "Ten pionierski obiekt będzie wspierał nasze ambitne przedsiębiorstwa z branży kosmicznej, umożliwiając im przeprowadzanie skomplikowanych testów silników statków kosmicznych, jednocześnie pobudzając lokalną gospodarkę poprzez tworzenie miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników." - powiedziała Amanda Solloway, brytyjska minister nauki. W ośrodku pracować będzie około 60 osób. Wsparcie
|