Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > W Anglii powstał ośrodek testowania napędów kosmicznych

2021-07-19 W Anglii powstał ośrodek testowania napędów kosmicznych

Testowane będą w nim silniki rakietowe używane w górnych stopniach rakiet nośnych, na pokładach satelitów, sond oraz statków kosmicznych.


Budowa ośrodka testowego UK National Propulsion Test Facility (grafika: ESA)

Silniki rakietowe testowane będą w szczelnie zamkniętej komorze symulującej dużą wysokość/kosmos.


Stanowisko testowe silników rakietowych w komorze (grafika: ESA)

Aby utrzymać warunki zbliżone do próżniowych potężne pompy pracują bez przerwy usuwając gorący, ponaddźwiękowy pióropusz spalin z silnika rakietowego po jego rozproszeniu i schłodzeniu.


Pompy (grafika: ESA)

Silniki w ośrodku testować będzie można w trzech trybach pracy: w ekwiwalencie ciśnienia na poziomie morza, ciśnienia na wysokościach 20 oraz 40 km. Do szybkiego obniżenia temperatury gazów wylotowych z 2000°C do 50°C wykorzystywany jest wysokowydajny wymiennik ciepła. Dostarczony on został przez brytyjską firmę Reaction Engines i wywodzi się z technologii silnika odrzutowo-rakietowego SABRE dla planowanego samolotu kosmicznego Skylon. Rozwijany jest on niedaleko nowego środka.

Ośrodek znajduje się w Westcott Venture Park w Buckinghamshire, około 40 mil na północny-zachód od Londynu. To historyczne centrum brytyjskiego rakietnictwa, gdzie od ponad 50 lat testowane są silniki rakietowe i obecnie rozwijany jest klaster kosmiczny Westcott Space Cluster.

Wykonawcą ośrodka testowego UK National Propulsion Test Facility (NSPTF) jest brytyjski oddział Nammo, wywodzący się z Norwegii producent rakiet i amunicji (pracuje ona nad własną rakietą nośną North Star). W projekcie brała udział brytyjska agencja kosmiczna UK Space Agency oraz partnerzy branżowi. Brytyjczykom pomagała także europejska agencja kosmiczna ESA, która nadzorowała projekt, montaż i uruchomienie obiektu.

"Ten pionierski obiekt będzie wspierał nasze ambitne przedsiębiorstwa z branży kosmicznej, umożliwiając im przeprowadzanie skomplikowanych testów silników statków kosmicznych, jednocześnie pobudzając lokalną gospodarkę poprzez tworzenie miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników." - powiedziała Amanda Solloway, brytyjska minister nauki.

W ośrodku pracować będzie około 60 osób.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: