Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Rakieta Vega-C startuje w kosmos po raz drugi

2022-12-20 Rakieta Vega-C startuje w kosmos po raz drugi

Nowa średnia europejska rakieta nośna Vega-C wyniesie dwa satelity obserwacyjne Pléiades Neo.


Rakieta Vega-C przed startem do swojej drugiej misji (grafika: Arianespace)

Rakieta wystartuje z kosmodromu Kourou w Ameryce Południowej. Jej ładunek stanowią bliźniacze satelity Pléiades Neo 5 i Pléiades Neo 6.


Wynoszone satelity (grafika: Arianespace)

Start przewidziany jest na 21 grudnia 2022 roku o godz. 02:47 czasu polskiego. Będzie on transmitowany na żywo.


Transmisja na żywo

Będzie to 22. start lekkiej europejskiej rakiety nośnej Vega, a jednocześnie drugi start tej rakiety w większej i potężniejszej wersji Vega-C.

Konstelacja nowych satelitów Pléiades Neo obejmuje cztery identyczne satelity. Konstelacja ta jest w całości finansowana, produkowana, obsługiwana i posiadana przez europejski koncern Airbus. Pierwsze dwa satelity (Pléiades Neo 3 i Pléiades Neo 4) wyniesione zostały w 2021 roku, kolejna para (Pléiades Neo 5 i Pléiades Neo 6) właśnie leci. Dołączą one do dwóch satelitów pierwszej generacji serii Pléiades (Pléiades 1A i Pléiades 1B), które wyniesione zostały dekadę temu.


Wizualizacja satelity obserwacyjnego serii Pléiades Neo na orbicie (grafika: Airbus)

Ważące niemal tonę każdy satelity krążyć będą na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Zostaną ustawione co 90° na tej samej orbicie. Będą w stanie odwiedzić każdy punkt na kuli ziemskiej co najmniej dwa razy dziennie dostarczając zdjęcia satelitarne o rozdzielczości 30 cm.

Każdy satelita Pléiades Neo oparty jest na platformie optycznej Airbus S950 i będzie mógł wykonać zdjęcia pół mln km2 zdjęć powierzchni Ziemi dziennie.

Satelity będą mogły komunikować się nie tylko radiowo, ale także laserowo. Wyposażone są bowiem w laserowe terminale komunikacyjne SpaceDataHighway (EDRS).

Będą to satelity podwójnego użytku, zatem wykorzystywane będą do zastosowań zarówno cywilnych jak i wojskowych.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: