Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Dwudziesty start rakiety Vega

2021-11-16 Dwudziesty start rakiety Vega

Europejska lekka rakieta nośna Vega wyniesie trzy francuskie satelity szpiegowskie CERES.


Satelity CERES (grafika: Airbus)

Satelity CERES (Capacité de Renseignement Electromagnétique d'origine Spatiale) to francuskie satelity szpiegowskie zwiadu elektromagnetycznego (SIGINT). Satelity będą wykrywały i lokalizowały radiokomunikację oraz radary.

Wynoszone trzy satelity CERES 1, 2 oraz 3 poruszać się mają na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) w formacji, przez co możliwa będzie triangulacja źródeł promieniowania elektromagnetycznego.

Start rakiety planowany jest na 16 listopada 2021 roku o godz. 10:27 czasu polskiego (09:27 czasu uniwersalnego UTC) z kosmodromu Kourou. Będzie on transmitowany na żywo.


Okno transmisji na żywo

Satelity powstały na zamówienie francuskiej agencji zamówień obronnych DGA. Za powstanie satelitów odpowiedzialne były europejskie koncerny Thales oraz Airbus, z którymi podpisano umowę w 2015 roku. Satelity mają masę około 446 kg i zasilane są przez panele słoneczne.


Transport satelitów (grafika: ESA)

"Ten system satelitarny będzie jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie, dając Francji zdolność, którą posiada niewiele narodów." - powiedział Pierre Eric Pommellet, wiceprezes wykonawczy Thales.


Połączenie z rakietą nośna Vega (grafika: ESA)

Obok satelitów (segmentu kosmicznego) system CERES obejmuje także segment naziemny, odpowiedzialny za komunikację i programowanie satelitów oraz przetwarzanie danych z nich pozyskanych.

Wywiad jest jednym z czterech priorytetów określonych we francuskiej białej księdze obronnej. Orbitalny system CERES wpisuje się w te zadania. Koszt tego programu określany jest na 450 mln euro.

Będzie to 20. start lekkiej europejskiej rakiety nośnej Vega oraz 300. start rakiety z rodziny Ariane z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: