Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Szesnasty lot rakiety Vega

2020-06-28 Szesnasty lot rakiety Vega

Po ostatnim nieudanym starcie europejska rakieta Vega wraca do gry. Z nowym systemem wynoszenia i uwalniania całych konstelacji satelitów.

Na pokładzie rakiety znajduje się 53 satelitów od 21 klientów. Satelity zostaną uwolnione z nowego wyzwalacza o nazwie Small Spacecraft Mission Service, w skrócie SSMS.

Nowy system Vegi umożliwi wynoszenie i uwalnianie całych grup oraz konstelacji małych satelitów (grafika: ESA)

To lekka i modułowa konstrukcja, którą można skonfigurować tak, aby mogła wynosić najmniejsze satelity od 1 kg najmniejszych CubeSatów do 500 kg satelitów.


Prezentacja uwalniacza

Uwalnianie satelitów odbywać się będzie w skoordynowanej kolejności na orbicie słoneczno-synchronicznej, około 500 km nad Ziemią. Dzięki temu Vega będzie mogła wynosić satelity w modelu rideshare, w którym wiele małych satelitów leci razem (nie przy okazji z ładunkiem podstawowym), dzieląc koszt wynoszenia.

Składa się z dwóch głównych sekcji:

  • dolnej sekcji sześciokątnej mogącej pomieścić sześć nanosatelitów lub do kilkunastu satelitów CubeSat,
  • górnej sekcji przeznaczona dla mikrosatelitów, minisatelitów i małych satelitów.

Wykonany jest on z aluminiowych płyt warstwowych o bardzo małej gęstości, zabezpieczonych powłokami polimerowymi wzmocnionymi włóknem węglowym. Dzięki temu są one bardzo lekkie i sztywne. Głównym wykonawcą wyzwalacza dla ESA była firma Avio, która z kolei korzystała z pomocy firm SAB Aeropsace z Czech i Bercella z Włoch.

Start misji przewidziany był pierwotnie na niedzielę 20 czerwca (19 czerwca w Kourou). Jednakże w związku z silnymi wiatrami na dużej wysokości nad europejskim kosmodromem w Gujanie Francuskiej został on przełożony o tydzień.

Start transmitowany będzie na żywo na ESA Web TV - kanale internetowym telewizji Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wśród satelitów na pokładzie jest także AMICal Sat, w budowie którego brała współudział polska firma SatRevolution (grafika: SatRevolution)

Obecny lot to powrót Vegi do startów po ostatnim nieudanym starcie tej europejskiej rakiety (misja VV15) z 11 lipca 2019 roku. Wówczas to doszło do awarii rakiety nośnej i ładunek, którym był satelita szpiegowski FalconEye1 dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nie osiągnął orbity.

Podobnie jak poprzednie starty także szesnasty odbędzie się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Start będzie transmitowany na żywo.

Lot ten jest częściowo finansowany przez Unię Europejską w ramach unijnego programu Horyzont 2020 (grafika: ESA)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: