Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > VSS Unity - drugi SpaceShipTwo

2016-02-20 VSS Unity - drugi SpaceShipTwo

Firma Virgin Galactic przedstawiła opinii publicznej swój drugi rakietoplan serii SpaceShipTwo. Nazwany został VSS Unity.

Prezentacja rakietoplanu, w której uczestniczył profesor Stephen Hawking, odbyła się w Kalifornii w Mojave Air and Spaceport.

Zaprezentowany pojazd to rozwijany prywatny załogowy rakietoplan przeznaczony do turystyki kosmicznej. Drugi egzemplarz serii o nazwie VSS Unity zastąpić ma stracony w katastrofie w październiku 2014 roku pierwszy egzemplarz. Z powodu błędu ludzkiego pojazd uległ rozbiciu i zginął wówczas jeden z dwóch pilotów testowych.

Jeszcze w 2016 roku rozpocząć się mają testy VSS w locie - wpierw spod samolotu-nosiciela WhiteKnightTwo, potem w locie ślizgowym po uwolnieniu. Po nim rozpoczną się loty wysokościowe z wykorzystaniem napędu rakietowego. Pokażą one na jaką wysokość zdolny będzie się wznieść SpaceShipTwo. Firma bowiem musiała zrewidować swoje wcześniejsze plany na osiągnięcie 100 km wysokości, uznawanej za umowną granicę kosmosu - SpaceShipTwo przy obecnym napędzie będzie prawdopodobnie mógł się wznosić 20 km niżej.


VSS Unity (grafika: Virgin Galactic)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: