Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy start Ariane 5 w 2020 roku

2020-01-16 Pierwszy start Ariane 5 w 2020 roku

Odbył się 251 start rakiety z rodziny Ariane. Wyniesione zostały dwa satelity telekomunikacyjne.


Start rakiety nośnej Ariane 5 do misji VA251 (grafika: ESA)

Podczas pierwszego startu Ariane 5 w 2020 roku na orbity transferowe wyniesiono dwa satelity telekomunikacyjne: Konnect i GSAT-30. Start odbył się z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Konnect, o masie 3 619 kg, był pierwszym satelitą, który został umowliony po okoo 27 minutach.


Satelita Konnect będzie świadczył usługi szerokopasmowego przesyłu danych dla Europy i Afryki, a jego projektowany okres funkcjonowania wynosi 15 lat (grafika: ESA)

Został zbudowany przez Thales Alenia Space dla Eutelsat, operatora satelitarnego. Jest pierwszym satelitą z nowej linii produktów Spacebus Neo opracowanej w ramach projektu partnerskiego ESA i francuskiej agencji kosmicznej CNES.

"Projekty partnerskie ESA, takie jak Neosat, skupiają europejski przemysł wokół programów na dużą skalę, opracowując innowacyjne, nowatorskie rozwiązania we współpracy z partnerami prywatnymi lub publicznymi. Dzięki takiemu podejściu europejscy wykonawcy i dostawcy sprzętu mogą być konkurencyjni na światowym rynku komercyjnym." - przeczytać można w oświadczeniu ESA.

Platforma Spacebus Neo jest wynikiem ogólnoeuropejskiej współpracy z udziałem 17 państw członkowskich. Ponad 90% platformy pochodzi z Europy. Do tej pory sprzedano już jedenaście satelitów Neosat, z czego siedem to Spacebus Neo. Dzięki temu projekt partnerski ESA wygenerował wyjątkowy zwrot z inwestycji dla państw uczestniczących w programie i ich sektorów przemysłu kosmicznego.

Drugi satelita GSAT-30 miał masę 3 357 kg. Został uwolniony 11 minut po Konnectcie. GSAT-30, należący do Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych ISRO, będzie świadczył wysokiej jakości usługi telewizyjne, telekomunikacyjne i nadawcze nad Indiami. Projektowany czas życia satelity wynosi ponad 15 lat.


Pełna transmisja ze startu

Lot VA251 był 107. misją rakiety nośnej Ariane 5.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: